Denizcinin anasayfası

Kapt. Karagöz : “Sanal eğitim için regülasyon şart”

Kapt. Koray Karagöz, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı tarafından Afyon'da düzenlenen Ortak Akıl Toplantısı'na katıldı.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı tarafından Afyon’da düzenlenen Ortak Akıl Konferansı’na katılan Türkiye Denizcilik Federasyonu (TÜRDEF) Başkan Yardımcısı, İTÜ Denizcilik Fakültesi Mezunları Sosyal Yardım Vakfı (DEFAV) Yönetim Kurulu Üyesi ve Türk Uzak Yol Gemi Kaptanları Derneği (TÜRKKAPDER) İkinci Başkanı Kapt. Koray Karagöz, denizcilik öğrencilerinin stajlarının büyük önem taşıdığını belirterek fiziki staj olanaklarının yetersiz kaldığı durumlarda sanal eğitim gemileri ve simülasyonların devreye girebileceğini söyledi.

Regülasyon şart

Konunun Uluslararası Denizcilik Örgütü (IMO) tarafından yayınlanacak regülasyona ihtiyacı bulunduğunu dile getiren Karagöz, “Burada en önemli konu bu sanal eğitimlerin, denizcilikte gereken gerçek tecrübenin ne kadar yerine geçeceği? Denizde şartların çok daha çetin olduğunu hepimiz biliyoruz. Dünya ticaretini taşıyan gemilerin her vidasının ayrı önem taşıdığını düşünürsek uzaktan staj konusunda alacağımız çok fazla yol var” dedi.

Delmar Safety

Hiyerarşi unutulmamalı

Gemi içindeki yaşamın sert kurallara ve hiyerarşiye bağlı olduğunu dile getiren Kapt. Karagöz, “denizde her bir kural acı tecrübelerin ardından konulmuştur ve bugünkü haline gelmiştir. Sanal eğitim gemileri ve simülasyonla eğitimde de mutlaka bu kuralların ve hiyerarşinin sağlıklı çalışır hale getirilmesinin sağlanması gerekiyor” diye konuştu.


Bunları da beğenebilirsin