Denizcinin anasayfası

Kaptan Bora Ekşi’yi kalbimize gömdük

Gemide cinayete kurban giden Kaptan Bora Ekşi, yüzlerce seveni tarafından son yolculuğuna uğurlandı.

HABERİ SÜREKLİ GÜNCELLİYORUZ

Çelik Çelikyaman
celik@DenizcilikDergisi.com

Hint Okyanusu’nda Türk bandıralı “İnce Karadeniz” adlı yük gemisinde yağcı Ergin A’nın bıçaklı saldırısı sonucu hayatını kaybeden kaptan Bora Ekşi’nin (45) cenazesi, yüzlerce seveni tarafından son yolculuğuna uğurlandı.

Delmar Safety

İTÜ Denizcilik Fakültesi 1997 Güverte bölümü mezunu Ekşi için Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Camisi’nde öğle vakti cenaze töreni düzenlendi.

Cenaze törenine Ekşi’nin eşi Tanya, ablası İrem ile babası Vahdeddin Ekşi ve aile yakınları, İTÜ Denizcilik Fakültesi öğrencileri, meslektaşları ve vatandaşlar katıldı. Tören öncesi aile yakınları, cami avlusunda taziyeleri kabul etti. Ekşi’nin tabutunun üzerine çok sevdiği Fenerbahçe’nin bayrağı örtüldü.

“Canımız ciğerimizdi”

Bora Ekşi’nin arkadaşlarından Hikmet Uyar, gazetecilere yaptığı açıklamada, “Canımız, ciğerimiz bir arkadaşımızdı. Bir cani tarafından katledildi. Bunun önüne geçilebilirdi. İşe alımlarda daha dikkatli olunmalı” dedi.

“Mutuluk saçardı”

Diğer arkadaşı Barbaros Aybar ise, “Çok büyük üzüntü içerisindeyiz. Hümanist bir arkadaşımızdı. Okuldaki varlığı, kendi sosyal çevresindeki varlığı, mutluluk saçan yüzünden gülücük eksik olmayan bir arkadaşımızdı. Bizim için büyük bir kayıp.” ifadelerini kullandı.

“Karıncaya kıyamazdı”

Kaptan Bora Ekşi’nin babası Vahdettin Ekşi ise oğlunun iyiliğinin kurbanı olduğunu belirterek, “Oğlum karıncayı bile incitmezdi. ‘İnsanlar ekmek paralarını kazansınlar, mağdur olmasınlar. Çolukları çocukları var’ diye düşünmüş” dedi.

Denizcilik camiası yalnız bırakmadı

İTÜ Denizcilik Fakültesi öğretim üyeleri ve denizcilik camiasının önde gelen isimleri de Ekşi’yi son yolculuğunda yalnız bırakmadı. İTÜ Denizcilik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Oğuz Salim Söğüt ile beraber Prof. Dr. Özcan Arslan, Prof. Dr. Metin Çelik cenazede hazır bulundular.

Kıyı Emniyeti Genel Müdürü Durmuş Ünüvar, Sol Parti Genel Başkanı Alper Taş, DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, İMEAK Deniz Ticaret Odası (DTO) Meclis Başkanı Salih Zeki Çakır, Meclis Katip Üyesi Barış Türkmen, yönetim kurulu üyeleri Yılmaz Onur ve Mustafa Can; Türkiye Denizcilik Federasyonu (TÜRDEF) Yönetim Kurulu Başkanı Erkan Dereli ile başkan yardımcısı Ahmet Hamza, yönetim kurulu üyeleri Cengiz Karabüber, Koray Karagöz; İTÜ Denizcilik Fakültesi Mezunları Sosyal Yardım Vakfı (DEFAV) Yönetim Kurulu Başkanı İlker Meşe, İkinci Başkan Tayfun Sözer ve yönetim kurulu üyesi Mert Nuri Can, İTÜ Denizcilik Fakültesi Mezunları Derneği (DEFAMED) Yönetim Kurulu Başkanı Baybora Yıldırım ile beraber yönetim kurulu üyeleri Vehbi Üstün, Kayhan Aytuğ,  Ayşe Aslı Başak ve Umut Çınar; Türk Kılavuz Kaptanlar Derneği (TKKD) Yönetim Kurulu Başkanı Muhammer Arslantürk ve Mali Sekreter Burak Karanlık, Türk Uzak Yol Gemi Kaptanları Derneği (TÜRKKAPDER) Yönetim Kurulu Başkanı Arif Bostan ve genel sekreteri Zafer Akbulut; Deniz Trafik Operatörleri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Uğur Karabay ve yönetim kurulu üyeleri; KOSDER Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Kocadağ, Saim Oğuzülgen, Avukat Çağlar Coşkunsu ve THY Yönetim Kurulu Başkanı Bilal Ekşi de cenazede hazır bulunan isimler arasındaydı.

Ne olmuştu?

Hint Okyanusu’nda seyir halinde bulunan “M/V İnce Karadeniz” gemisinde, 20 Aralık’ta sabah saatlerinde kaptan Bora Ekşi, yağcı Ergin A’nın bıçaklı saldırısı sonucu hayatını kaybetmiş, olaya müdahale etmek isteyen 2 gemi personeli de yaralanmıştı.


Bunları da beğenebilirsin