Denizcinin anasayfası

Kapt. Mustafa Kaya’ya ‘Cesaret’ ödülü

Gemisi M/V Mozart’ı korsanlara karşı amansızca savunan Kapt. Mustafa Kaya DNK tarafından ödüllendirildi.

Geçtiğimiz Ocak ayının son günlerinde Gine Körfezi açıklarında korsan saldırısına uğrayan İngiltere merkezli Borealis Denizcilik’in işletmesindeki M/V Mozart’ın Kaptanı Mustafa Kaya saldırı sırasında gösterdiği cesaret ve verdiği mücadeleden dolayı sigorta şirketi DNK tarafından plaketle ödüllendirildi.

İlk kez bir kaptana bir plaket verildi

23 Ocak 2021 yılında kaçırılan M/V Mozart adlı konteyner gemisinin kaptanı Mustafa Kaya cesaretinden dolayı plaketle ödüllendirilmesinin çok gurur verici olduğunu belirtti. İTÜ Denizcilik Meslek Yüksek Okulu 2000 mezunu Uzakyol Kaptanı Mustafa Kaya duygularını şöyle ifade etti :

Delmar Safety

“Hayatımda en güzel anlardan birini yaşadım. Böyle bir plaketin DNK tarafından ilk defa bir kaptana verildiğini öğrenmek benim için gurur vericiydi. Özellikle korsan saldırısı anında köprü üstünde yaşananları VDR kayıtlarından dinlediklerini ve göstermiş olduğumuz cesaret ve mücadeleye hayran kaldıklarını tarafıma beyan etmeleri beni gururlandırdı. Bu plaketi benimle beraber olan ve aynı cesareti gösteren tüm M/V Mozart personeli adına aldım’”

Ne olmuştu?

23 Ocak 2021 yılında M/V Mozart adlı konteyner gemisi Sao Tome açıklarında içinde 15 mürettebatla birlikte kaçırılmıştı. Gemiye baskın yapan korsanlara karşı geminin kaptanı Mustafa Kaya olmak üzere denizciler büyük bir cesaret örneği göstererek karşı koymuşlardı. Gemide 1’i Azerbaycan Türk olmak üzere, 18 Türk mürettebat olmak üzere toplam 19 personel bulunuyordu.


Bunları da beğenebilirsin