Denizcinin anasayfası

Kaptandan ‘yolcular intihar edecek’ uyarısı

Kurtardığı göçmenlerle limanda bekleyen geminin kaptanı: "Durum vahim, her an intiharlar başlayabilir"

Akdeniz’de 12 Haziran’da kurtardığı göçmenlerle günlerdir bir güvenli liman açılmasını bekleyen Sea-Watch 3 yardım gemisinin kaptanı, gemideki durumun gittikçe vahim bir hal aldığını ve intihar vakalarının yaşanmasından korktuklarını söyledi.

Bir Alman sivil toplum kuruluşuna ait olan Hollanda bandıralı Sea-Watch 3 gemisi, 2 hafta boyunca İtalya açıklarında uluslararası sularda bekledikten sonra geçen Çarşamba günü izinsiz olarak İtalya kara sularına girmişti. Geminin kaptanı Carola Rackete, sorumluluğunu taşıdığı 42 göçmenin güvenliğini daha fazla garanti edemediği gerekçesiyle İtalya’nın izin vermemesine rağmen kara sularına girmiş ve Lampedusa limanına doğru yol almaya başlamıştı. Ancak gemi yaklaşık Çarşamba gününden bu yana Lampedusa limanına 3 mil mesafede bekletiliyor ve limana yanaşmasına izin verilmiyor.

Sea-Watch 3’ün 31 yaşındaki Alman kaptanı Carola Rackete, İtalyan sularında 2 gece geçirdikten sonra bugün yaptığı açıklamalarda gemideki durumun çok gergin olduğunu söyledi. Roma’daki Yabancı Basın Derneği’ne Skype bağlantısı ile konuşarak gazetecilerin sorularını yanıtlayan Rackete gemideki durumu şöyle özetledi:

Delmar Safety

“Şu anda durum inanılmaz gergin”

Rackete, özellikle İtalya’nın liman açması taleplerini Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne taşımalarına rağmen olumlu yanıt alamamalarının ardından gemideki göçmenlerin psikolojik durumunun kötüleştiğini anlattı ve şöyle devam etti:

“Görünürde hiçbir çözüm kalmamıştı. Hiçbir ülke bize yardım etmiyordu. Ne yapacağımızı bilmiyorduk, bu onlar (göçmenler) için çok çok zordu… İnsanlar açlık grevine gitme, denize atlama ya da kendilerine zarar verme tehdidinde bulunuyordu. Bunlar çok ağır hale gelince izinsiz olarak (İtalyan) kara sularına girerek güvenli limana yanaşma kararına mecbur kaldım. İnsanların hayatının tehlikede olduğundan korkuyordum.

Şu an da durum hala çok gergin. Lampedusa limanı açıklarındayız. Yetkililer defalarca gemiye çıktı ama bizimle iş birliği yapmıyorlar. Hala limana yanaşma konusunda bir işaret görünmüyor.”

Kaptan Rackete, dün gece acil tıbbi yardıma ihtiyaç duyan bir kişi ile 11 yaşında refakatçisiz bir çocuğun daha gemiden alınarak İtalya’ya götürüldüğünü aktardı. Gemiden daha önce de 11 kişi tıbbi yardım amacıyla İtalya’ya transfer edilmişti.

Kaptan, insanların yalnızca sağlık durumları çok kritik bir hal alınca gemiden ayrılmasına izin verilmesini de eleştirdi. Halen gemide bulunan 40 kişinin bu duruma tepkili olduğunu belirten Rackete “İnsanların kendilerine zarar vermesi korkusu çok çok güçlü” dedi.


Bunları da beğenebilirsin