Denizcinin anasayfası

Kaptanlar: Kanal’dan değil Boğaz‘dan geçeriz

Emekli kaptanlar ' Biz gemi kaptanları olarak kanalları pek sevmeyiz. Çünkü kanallar daha riskli yerlerdir'' dedi.

Türkiye’de iktidarın ve muhalefetin en fazla karşı karşıya geldiği konu Kanal İstanbul. Çılgın projeKanal İstanbul, Türkiye için birçok sorun doğuruyor. Birçok uzman bu projenin iptal edilmesi gerektiğini, İstanbul için deprem riskini artırdığını, su kaynaklarını yok edebileceğini ve dış politikada sorun oluşturacağını belirtiyor.

DW Türkçe de bu konuda emekli kaptan, armatör, deniz bilimci gibi alanında uzman kişilerle görüştü ve Kanal İstanbul’un gerekli olup olmadığını sordu. İstanbul Boğazı 33 kilometre uzunluğunda, 60 metre derinliğinde ve en dar yeri de 698 metre. Kanal İstanbul ise 45 kilometre uzunluğunda 20,75 metre derinliğinde ve en dar yeri de 275 metre.

Biz gemi kaptanları olarak kanalları pek sevmeyiz

Bu ölçümler ışığında emekli kaptan Behzat Esinduy, “Bütün dünya denizlerinde çeşitli gemilerde kuru yük ama daha çok tankerlerde çalıştım eğer bana gemi kaptanı olarak sorulursa ben İstanbul Boğazını tercih ederim. Kanallar daha riskli yerlerdir. Suyun azlığı, darlığı akıntıların daha çoğalması. Dolayısıyla biz gemi kaptanları olarak kanalları pek sevmeyiz” diyerek boğazın daha güvenli olduğunu belirtiyor.

Armatör Bülent Dandin ise “Biz armatör ve acente olarak İstanbul Boğazını çok fazla kullanan bir firmayız. Bize iki seçenek sunsalar Kanal İstanbul mu boğaz mı diye biz boğazı tercih ederiz” ifadelerini kullanıyor.

Nassia kazasına benzer bir kaza yaşanmamış

Emekli kılavuz kaptan Saim Oğuzülgen ise “Trafiğin olduğu her yerde kaza olur. Önemli olan alınan tedbir ile meydana gelen kazaların zararını minimuma indirmektir. 13 Mart 1994 tarihinde meydana gelen Nassia tanker kazasından sonra 1 milyon 200 bin gemi geçişi olmuş .Yılda 150 milyon ton tehlikeli madde taşıdığı düşünülürse 4 milyar ton madde taşınmış. Nassia kazasına benzer bir kaza yaşanmamış” dedi.

Bunlar hiç düşünülmüyor

Deniz bilimci Prof. Dr. Cemal Saydam ise kanalda bir kaza olması durumunda İstanbul’un sel ile karşı karşıya kalabileceğini belirterek, “Su akmak zorunda siz o suyu kapatacak şekilde kaza yapınca baraj oluşturuyorsunuz. Geminin ağırlığını da ikiye katlar. Siz bunu hiçbir şekilde oynatamazsınız. Bunlar hiç düşünülmüyor” dedi.


Bunları da beğenebilirsin