Denizcinin anasayfası

Karadeniz’de ‘Mayın’ bilmecesi

Rusya’nın 420 mayının İstanbul Boğazı'na sürükleniyor açıklamasına karşı Ukrayna ise ‘’Bölgeyi gemi trafiğine kapatmak istiyorlar’’ dedi.

Rus istihbaratının, Ukrayna açıklarından kopan 420 mayının İstanbul Boğazı’na doğru sürüklendiğine yönelik uyarısı gündem yarattı. İddialara yanıt veren Ukrayna Denizcilik İdaresi Başkanı Viktor Vyshnov, “Bu Rus tarafının yaptığı bir dezenformasyon. Sözde mayın tehlikesinden bahsederek Karadeniz’in ilgili bölgelerini gemi trafiğine kapamak istiyorlar” ifadesini kullanırken Ukrayna donanmasından yapılan açıklamada ise Rusya’nın ‘enformasyon korsanlığı’ yaptığı vurgulandı.

Rus istihbarat servisi FSB’nin Ukrayna açıklarına döşenen deniz mayınlarından 420’sinin bağlantılarından koparak Karadeniz’in batısı ve Boğazlar’a doğru sürüklendiği yönündeki iddiasıyla ilgili bir açıklama da Ukrayna’dan geldi.

‘’Karadeniz’i trafiğe kapatmak istiyorlar’’

Ukrayna Denizcilik İdaresi Başkanı Viktor Vyshnov tarafından Reuters’a yapılan açıklamada, “Bu Rus tarafının yaptığı bir dezenformasyon. Sözde mayın tehlikesinden bahsederek Karadeniz’in ilgili bölgelerini gemi trafiğine kapamak istiyorlar” ifadeleri kullanıldı.

Ukrayna donanmasından yapılan açıklamada ise, Ukrayna’nın Karadeniz sularında güvenlik bildirimleri yapma hakkının sadece Ukrayna donanmasına ait olduğu ve Rusya’nın ‘enformasyon korsanlığı’ yaptığı belirtildi.

‘’Mayın taraması yapılsın’’

Öte yandan Rusya’nın Ukrayna’yı işgal etmesinin ardından Karadeniz’e kıyısı olan ülkelerde “serseri mayın” korkusu başladı.

Yeniçağ’ın haberine göre Emekli Korgeneral Erdoğan Karakuş, Ukrayna tarafından döşendiği iddia edilen serseri mayınların Türkiye’nin Karadeniz’deki doğalgaz platformunu tehdit ettiğini belirterek “Acil mayın arama taraması yapılmalı” dedi.

Türkiye’nin vakit kaybetmeden özellikle doğal gaz platformu etrafında denizden ve havadan mayın arama ve tarama faaliyetlerini başlatması gerektiğini ifade eden emekli Korgeneral Erdoğan Karakuş, “Türkiye için en önemli konulardan biri de Karadeniz’de artık enerji aramaları. Bu nedenle doğal gaz platformunun güvenliği önem kazanıyor. Rusya Soçi Liman Müdürlüğü Ukrayna tarafından döşenen mayınların fırtına nedeniyle kopup yayıldığını belirtti. Ukrayna bu iddiaları kabul etmedi. Sebebi ne olursa olsun bu mayınlar öncelikle Türkiye’nin Karadeniz’de doğal gaz platformunu tehdit eder. Bunun için arama ve tarama çalışmaları hızlandırılmalı. Bunun yanı sıra NATO’da son dönemde Karadeniz’e mayın arama tarama çalışması yapılması için gemi gönderilmesi de konuşuluyor. Buna ilişkin resmi olmayan yazışmalar var. Buna da Türkiye çok dikkat etmeli ve bu mayınlarla ilgili arama ve tarama faaliyetlerini geciktirmemeli” dedi.


Bunları da beğenebilirsin