Denizcinin anasayfası

Karakol botlarına milli kurtarma platformu

Sadece Denizcilik Dergisi’nde

Antalya Serbest Bölge’de konuşlu Ares Tersanesi, Sahil Güvenlik Komutanlığı için inşa etmeye başladığı 122 adet ARES 35 FPB hızlı karakol botunda Sonitus Mühendislik tarafından yapılan alüminyum kurtarma platformu kullanmaya karar verdi.

İki ayda bir altı bot

ARES Tersanesi Genel Müdürü Utku Alanç, “Bu proje, Türkiye’nin gemi inşa tarihinin en büyük seri üretimini temsil ediyor ve kesinlikle dünyadaki gemi inşa arşivlerinde de önemli bir rekor kıracak. 5 yıl sürmesi planlanan bu projede, 122 adet ARES 35 FPB inşa edeceğiz. Öte yandan, sözleşme, sayısı iki kata kadar çıkabilen ek gemiye de izin veriyor. Üretim planına göre iki ayda bir 6 bot teslim edeceğiz. Biz, her bir botu sadece bir hafta içinde denize indirmeyi hedefliyoruz” dedi.

ARES 35 FPB’lerin özellikleri

Türk Loydu Askeri Gemi Kuralları’na göre inşa edilecek ARES 35 FPB’ler, düzensiz göç ve kaçakçılıkla mücadele, arama kurtarma faaliyetleri, münhasır ekonomik bölge emniyeti gibi görevlerde kullanılacak. Klaslama hizmeti Türk Loydu tarafından yapılan platformun uzunluğu 12 metre, genişliği 3,7 metre, su çekimi ise 0,80 metre olacak. 2 dizel motorla çalışacak botlar, maksimum 35 knot sürate ulaşabilecek. Botların menzili ise 160 deniz mili olarak açıklandı.


Bunları da beğenebilirsin