Denizcinin anasayfası

Karanlıkta ışık saçan dev köpek balığı

Her geçen gün farklı bir keşif yapılan denizlerde şimdi de üç yeni köpek balığı türü keşfedildi. Işıklı köpek balıklarının keşfi oldukça ilgi çekici.

Araştırmacılar, okyanusun derinliklerinde yaşayan ve karanlıkta kendiliğinden parlayan üçöpek balığı türü keşfetti. Türlerden biri dünyanın en büyük parıldayan hayvanı olarak kayıtlara geçti.

Yeni Zelanda kıyılarında araştırma yapan bir grup bilim insanı, 3 köpek balığı türünün ‘karanlıkta parlama’ özelliğine sahip olduğunu keşfetti. Guardian’ın haberine göre, Belçika’daki Catholilique de Louvaim Üniversitesi ve Yeni Zelanda’daki Ulusal Atmosfer ve Su Enstitüsünden (NIWA) bilim insanları, Yeni Zelanda kıyılarında köpek balıklarıyla ilgili bir çalışma yürüttü.

Yeni Zelanda’nın doğu kıyısındaki Chatham Rise’da 2020’de yapılan araştırmada, bilim insanlarınca daha önce bilinen 3 tür köpek balığında, biyolüminesans (canlıların ışık üretmesi ve saçması) özelliği tespit edildi.

Delmar Safety

Araştırmayla 180 santimetreye kadar büyüyebilen küt burunlu köpek balığı (Kitefin) cinsi, ‘bilinen en parlak omurgalı’ oldu. Araştırmacılar, ‘ışıklı dev köpek balığı’ şeklinde nitelendirilen türün tehditlerden korunmak için ışık saçma özelliğine sahip olabileceğini belirtti.


Bunları da beğenebilirsin