Denizcinin anasayfası

Karpowership 10 Afrika ülkesine hayat veriyor

Enerji gemileri piyasasının dünya çapındaki oyuncularından Karapowership, Fildişi Sahili ile yeni bir anlaşma daha yaptı.

2014 yılından beri Gana’yı aydınlatan Karpowership, bu ülkede 2022 Afrika İnsan Kaynakları İnovasyon Ödülleri İş Yeri Kültüründe En İyi Organizasyon ödülüne layık görüldü.

Ödülü alan Karpowership Ghana İletişim Uzmanı Sandra Amarquaye, Karpowership Ghana’nın insan kaynakları yeniliklerinin tanınmasından dolayı mutlu olduklarını söyledi.

Amarquaye, “Böyle prestijli bir ödüle layık görüldüğümüz için mutlu ve gururluyuz. Karpowership’te her çalışanın refahı şirketin başarısı için çok önemlidirb Bunu sağlamak için elverişli bir çalışma ortamı yaratıyoruz. Ödüller takımın şirket performansına katkısına, departmanın amacını gerçekleştirmede ne kadar yenilikçi olduğuna ve ekibin birlikte ne kadar iyi çalıştığına göre verildiğinden, ödül bizim için çok önemli. Bu ödül  bizi yaptığımız işte  daha da fazla çaba göstermeye teşvik edecek” dedi.

Delmar Safety

Yüzde 26’sını karşılıyor

Karpowership gemilerinden Osman Khan, Sekondi-Takoradi’de 470 MW kapasitesi ile Gana’yı aydınlatıyor. Karpowership, 2014 yılından itibaren Gana’nın toplam elektrik ihtiyacının yüzde 26’sını karşılıyor.

Karpowership Abidjan’da

Bu arada Karpowership, Batı Afrika ülkelerinden Fildişi Sahili ile yeni bir anlaşma yaptı. Türk şirketi, Fildişi Sahili’nde maksimum 200 MW kapasiteli acil durum elektrik santrali tedariki için açılan ihaleyi kazandı. İhale 2022 Ocak ayı sonunda Fildişi Bakanlar Kurulu tarafından onaylandı. Onayın ardından Fatmagül Sultan adlı 200 MW’lık yüzer elektrik santrali Abidjan’a yerleşti.

Afrika macerası 2014’de başladı

Karpowership’in Afrika macerası 2014’te Gana ile 10 yıllığına imzalanan 450 MW enerji anlaşmasıyla başladı. 2019’da ülkede Sekondi askeri limanı için bir başka anlaşma daha yapılırken bu anlaşmalarla ülkenin enerji ihtiyacının yüzde 26’sı sağlandı. Şirket sonrasında Kasım 2015’te Zambiya ve Mozambik ile ortak bir anlaşma imzaladı. Anlaşma doğrultusunda Karadeniz Powership İrem Sultan enerji gemisi 2018’e kadar Zambiya’nın enerji talebinin yüzde 16’sını karşıladı. Sonrasında Mozambik ile imzalanan yeni bir anlaşmayla Powership Mehmet Bey enerji gemisi aracılığıyla 125 MW elektrik sağlanarak ülkenin enerji ihtiyacının yüzde 10’u karşılanmaya başlandı.

2018 yılında Karpowership Türk enerji gemileri sırasıyla Gambiya, (35 MW ile ülke talebinin yüzde 60’ı) Sierra Leone, (50 MW ile ülke talebinin yüzde 80’i) Sudan (150 MW ile ülke talebinin yüzde 10’u) ile anlaşmalar imzaladı. Bir sonraki yıl da firma Gine-Bissau, (35 MW ile ülke ihtiyacının yüzde 90’ından fazlası) Senegal (235 MW ile ülke talebinin yüzde 15’i) ve Gine ile (105 MW ile ülke talebinin yüzde 10’u) yeni anlaşmalar imzaladı.


Bunları da beğenebilirsin