Denizcinin anasayfası

Kayıp denizciler için umutlar tükeniyor

Arvin gemisi Gürcistan’ın Poti Limanı’ndan Bulgaristan’a giderken fırtınaya yakalanmış ve Bartın’a sığınmaya çalışırken kırılarak batmıştı. Geminin SOS sinyali göndermesinin ardından Sahil Güvenlik ekipleri canlarını ortaya koyarak yardıma gitti. Filikada olan 6 personel kurtarıldı. Hayatlarını kaybettikleri belirlenen 3 denizciden ancak birinin cansız bedeni bota alınabildi. Kalan 3 personelin ise izine rastlanamadı.

 

 

Deniz izin vermiyor

Delmar Safety

Kurtarma çalışması için TCG Fatih fırkateyni bölgeye gönderildi ancak ağır hava koşulları uzun süreli arama çalışmasına izin vermedi. Bastıran kar fırtınası nedeniyle fırkateyn limana dönmek zorunda kaldı.

 

Sadece karadan arıyoruz

Sahil Güvenlik Komutanlığı, AFAD ve jandarma ekipleri, arama çalışmalarını Mugada sahili bölgesinde yoğunlaştırdı. Denizde görülen ancak bota alınamayan iki kişinin cesedinin bu bölgeye sürüklendiği tahmin ediliyor. Bartın Valisi Sinan Güner de çalışmaları Mugada sahilinden takip etti. Yoğun kar yağışı nedeniyle denizde arama yapılamadığını, çalışmaların karadan devam ettiğini belirten Vali Güner, şöyle konuştu:”Yoğun kar fırtınası ve tipi var. Helikopter Amasra’da bekliyor ancak bu hava şartlarında havalanması mümkün değil. Deniz unsurları da bu havada çıkamıyor. Dün büyük bir cesaret ve sorumluluk örneğiyle bot çıkmıştı ama bugün onu da çıkartamıyoruz. Şu an tek karadan arama faaliyeti kaldı. Onu yapıyoruz. Denizcilik hesaplarına göre Mugada sahili mevkiine sürüklenmeleri yüksek ihtimal. Biz de bu bölgede çalışmalarımızı yapıyoruz. Köylüler iki ceset gördüklerini ifade ettiler. Çok zor bir bölge. Bölgenin bir kısmında kara ulaşımı ve yaya ulaşımı olmayan bir yer var. Ancak Sahil Güvenlik ekiplerimiz ve AFAD ekipleri 1,5 saat süren yürüyüşle bu bölgeyi de tarayacak. Bizim hesaplarımıza göre 2 kişinin orada olması gerekiyor.”

6 personelin durumu iyi

Vali Güler, kurtarılan 6 personelin durumlarnın iyi olduğunu, diplomatik işlemlerin ardından taburcu edilerek ülkelerine gönderileceklerini söyledi.

Personelin isimleri, uyrukları ve görevleri şöyle:
Nikolai Krinov – Rusya- Başmühendis
Hennadu Kravchenko- Ukrayna- Mühendis
Vitalii Kachur- Ukrayna- Vardiya Zabiti
Oleksandr Perkaty – Ukrayna – Usta Gemici
Merezhko Vitaliy – Ukrayna- Gemici
Vladyslav Zaterka- Ukrayna- Yağcı


Bunları da beğenebilirsin