Denizcinin anasayfası

Kerim Kalafatoğlu : ‘Zamanı iyi yönetin’

20. Ulusal Denizkızı Kongresi Alanya'da başladı.

Sadece Denizcilik Dergisi’nde

20. Ulusal Denizkızı Kongresi başladı. İlk gün konuşmacılar denizcilik sektöründe yaşanan eğitim, staj, Türk armatörlerin yabancı bayrak tercih etmesi gibi sektörel sorunlarını ele aldı.

Denizci Öğrenciler Derneği tarafından bu yıl 20’ncisi düzenlenen Ulusal Denizkızı Kongresi, Alanya Alan Xafira Deluxe Resort & Spa’da başladı.

Denizci Öğrenciler Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Fuat Var, Ulusal Denizkızı Kongresi’nde bir araya gelmenin, ortak değerlere sahiplenme açısından önemli olduğunu söyledi.

“Burada tecrübe kazanıyorsunuz”

Türkiye Denizcilik Federasyonu Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Koray Karagöz ise, Denizci Öğrenciler Derneği’nde tecrübe kazanan öğrencilerin yeni fikirler ve çözümler ile geleceğin denizcileri olacaklarını ve sektörde katma değeri yüksek bireyler olarak yer alacaklarını bildirdi.

“STK’lar çok önemli”

TMMOB Gemi Makineleri İşletme Mühendisleri Odası (GEMİMO) Yönetim Kurulu Başkanı Feramuz Aşkın da, Türk gençlerinin her işte başarılı olacağına inandığını ve hep birlikte Türk denizciliğinin daha iyi yerlere gelmesi için sivil toplum kuruluşları (STK) ile birlikte çözüm odaklı çalışmalar yapılması gerektiğini dile getirdi.

Karadeniz Teknik Üniversitesi Denizcilik Fakültesi Bölüm Başkanı Prof. Dr. Murat Özkök verimli bir kongre olacağına inandığını ve bulunduğu ortamdan çok mutlu olduğunu söyledi.

Yıldız Teknik Üniversitesi Gemi İnşaatı ve Denizcilik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hüseyin Yılmaz ise uzun yıllardır devam eden Denizkızı Kongresi’nin önemli bir etkinlik olduğunu ve bunun arkasında gençlerin bulunduğunu ifade etti.

İstanbul Teknik Üniversitesi Gemi İnşaatı ve Deniz Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ahmet Ergin Denizci ise Denizci Öğrenciler Derneği’nin e-dergi ile denizciliğine büyük katkı sağladığını belirterek, “Denizden dergisi, sektörün tüm alanlarını merceğinde yansıtıyor” dedi.

“Nitelikli denizciler lazım”

İstanbul Teknik Üniversitesi Denizcilik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Oğuz Salim Söğüt de, denizcilik sorunlarına çözümlerin olduğunu ancak bunun inanarak sağlanabileceğini belirtti.

Küresel denizcilik sektöründe millet olarak yeteri kadar faaliyet gösteremediğimize işaret eden Sögüt, bu alanda ilerlemek için nitelikli denizcilerin yetiştirilmesi gerektiğine işaret etti.

“Zamanı iyi yönetin”

Ares Tersanesi Yönetim Kurulu Başkanı Kerim Kalafatoğlu ise konuşmasında her zaman ileriye gitmek gerektiğini, öğrenmenin ve gelişimin devam eden bir süreç olduğunu ve asla son bulmadığını, ancak çok çalışarak, çaba göstererek ve inanarak istenilen başarının elde edilebileceğini vurguladı.

Hayallerin sadece amaca dönüştüğünde bir anlam kazanacağını dile getiren Kalafatoğlu, gençlere bir amaç edinerek bu yolda cesur olması ve zamanı iyi yöneterek planlamalar yapmalarını önerdi. Kalafatoğlu, kendisinin bugün Türkiye gemi inşa sektöründe önemli bir konumda olmasını her zaman ileriye gitmek ve gelişmek için çabalamaya borçlu olduğunu sözlerine ekledi.


Bunları da beğenebilirsin