Denizcinin anasayfası

“Kılavuz Kaptanlar Haftası’nın resmiyet kazanmasını istiyoruz”

Çelik Çelikyaman
celik@DenizcilikDergisi.com

Türk Kılavuz Kaptanlar Derneği (TKKD) tarafından bu yıl 11’inci kez düzenlenen Meslek Şehitlerini Anma ve Kılavuz Kaptanlar Haftası’nın açılış töreni Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü’nde (KEGM) yapıldı. Covid-19 nedeniyle geçen senenin aksine bu sene hafta boyu etkinliklerin yapılmayacağı bildirildi.

Denizcilik basınından sadece Denizcilik Dergisi’nin takip ettiği törene Kıyı Emniyeti Genel Müdürü Durmuş Ünüvar’ın yanısıra Deniz Trafik Operatörleri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Kapt. Uğur Karabay ve ODEMED Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Teoman Akyol da katıldı.

Diğer günler gibi olmasını istiyoruz

Törende bir konuşma yapan TKKD Yönetim Kurulu Başkanı Kapt. Muhammer Arslantürk, “Zor suların, tehlikeli suların insanları olarak bir o kadar da duygusalız. Fahrettin Ağabeyi şehit verdiğimizde bir araya geldik ve hem şehitlerimizi anmak hem de kılavuz kaptanlarımızı gündeme getirmek için hafta düzenleme kararı aldık” dedi.

Kendilerine destek veren Denizicilik Genel Müdürlüğü ve KEGM’ye teşekkür eden Arslantürk, “Meslek Şehitlerini Anma ve Kılavuz Kaptanlar Haftası’nın resmiyet kazanmasını istiyoruz. Diğer günler gibi olmasını istiyoruz. Ülkemizin atardamarları olan Türk Boğazları ve maviye açılan kapıları olan Türk limanlarında çalışan kılavuz kaptanlarımızın haftası kutlu olsun. Şehitlerimizi rahmetle anıyoruz” diye konuştu.

Öte yandan Meslek Şehitlerini Anma ve Kılavuz Kaptanlar Haftası Ankaş tarafından İzmit ve İskenderun körfezlerinde de kutlandı.

 


Bunları da beğenebilirsin