Denizcinin anasayfası

Kıran : ‘Koster filosunun yenilenmesi zaruri oldu’

TOBB Türkiye Sektörel Ekonomi Şurası’nda denizcilik sektörünün sorunlarını anlatan İMEAK Deniz Ticaret Odası (DTO) Yönetim Kurulu Başkanı Tamer Kıran, koster filosunun yenilenmesinin artık zaruri bir hal aldığına vurgu yaptı.

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Türkiye Sektörel Ekonomi Şurası, Ankara TOBB İkiz Kuleler’de toplandı.

Toplantıya İMEAK Deniz Ticaret Odası (DTO) Yönetim Kurulu Başkanı Tamer Kıran da katıldı. Kıran, toplantıya katılan Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’ye denizcilik sektörünün sorunlarını anlattı.

TEMİNAT MEKTUBU SORUNU

İMEAK DTO Yönetim Kurulu Başkanı Tamer Kıran, “Yabancı bankaların Türk tersanelerinin teminat mektubunu kabul etmeme sorunu devam etmektedir. Bunun siyasi bir karar olduğu ortadadır. Bununla ilgili bankalarımızın, Eximbank’ın devreye girip gücü yerinde olan tersanelerimizin teminat mektuplarının kabulü için gerekli aracalığı göstermeleri gerekmektedir” dedi.

ÇEVRE KANUNU’NDAKİ İDARİ PARA CEZALARI

Çevre Kanunu’ndaki idari para cezalarına da değinen Kıran, “Çevre Kanunu’ndaki idari para cezaları bir önceki yıla göre 16,5 kat arttırılmıştır. Buna göre çok ciddi iş kaybına sebep olmaktadır. Şu anda İstanbul’da yakıt için ikmal yapacak olan gemiler, bu ikmallerden vazgeçmişlerdir. Çok ciddi bir ticari kaybımız söz konusudur. Bunun için çözüm önerimiz de bir önceki yıl olan cezaların üzerine yeniden değerlendirme oranında fark getirilerek ordan devam etmesidir” ifadelerini kullandı.

SEKA TAŞUCU LİMANI’NIN ÖZELLEŞTİRİLMESİ

Seka Taşucu Limanı’nın özelleştirilmesi gerektiğine vurgu yapan Kıran, “Seka Taşucu Limanı’nın 25 yıldır özelleştirilmesi yapılamamıştır. Bu hayata geçirilirse, hem kaynak yaratacak hem de Mersin bölgesinin ve ona bağlı hinterlandın daha rekabetçi şekilde dünyaya açılmasını sağlayacaktır” şeklinde konuştu.

MARİNALARDAKİ KİRA ARTIŞI

Marinalarda Milli Emlak’ın talep ettiği kira arttırımıyla ilgili olarak Kıran, “Marinalarda Milli Emlak’ın talep ettiği kira artışları artık ödenemez bir hal almıştır. Hiçbir sorun olmayan marinaları bir anda içinden çıkılmaz bir duruma sokmuştur. Bununla ilgili olarak da teklifimiz, kira artışlarının bu marinaların sahip olduğu bağlama kapasiteleri üzerinden yapılmasıdır. Bu bağlama kapasiteleri Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın verdiği işletme belgesinde net bir şekilde yazmaktadır. Dolayısıyla çok rahat bir şekilde tespit edilebilir.

KOSTER FİLOSUNUN YENİLENMESİ

Koster filosunun yenilenmesinin zaruri bir hal aldığına da değinen Kıran, “24 Haziran seçimlerinden önce açıklanan 143 büyük projeden birisi olan Türk koster filosunun yenilenmesidir. Koster filosunun yenilenmesi artık zaruri bir hal almıştır” dedi.

ACENTELERİN DÖVİZ KAZANDIRICI FAALİYET SORUNU

Acentelerin yaşadıkları sıkıntılara da dikkat çeken Kıran, “Acentelerimiz, yurt dışına yabancı bayraklı gemilere hizmet veren ve ve yurt dışına sefer yapan Türk bayraklı gemilere hizmet veren acentelerimizin getirdikleri dövizler, döviz kazandırıcı faaliyet sayılmamaktadır. Halbuki, bu kapsama alınırlarsa, Maliye Bakanlığımızın ve Ticaret Bakanlığımızın ortaklaşa yapağacağı bir çalışmayla bunu yapmak mümkündür. Bu döviz kazandırıcı faaliyetler neticesinde elde edebilecekleri faydalar vardır” açıklamasında bulundu.


Bunları da beğenebilirsin