Denizcinin anasayfası

Kırmızı mercanlar için harekete geçtiler

Balıkesir’in Ayvalık ilçesinde “Edremit Körfezi Saklı Hazineleri Kırmızı Mercanlar Proje Tanıtım Toplantısı” Milli Eğitim Bakanlığı’na ait Cunda Uygulama Oteli’nde gerçekleştirildi.

Toplantıda Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Zekai Kafaoğlu, Ayvalık Kaymakamı Gökhan Görgülüarslan, Balıkesir Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Mustafa Küçükkaptan, Balıkesir Tarım ve Orman Müdürü Kurtuluş Candan, Balıkesir Üniversitesi rektör Yardımcısı Prof. Dr. İbrahim Türkmen, Agrida Derneği Başkanı Atilla Kaya, akademisyenler, çevreci sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri hazır bulundu.

Balıkesir Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. İbrahim Türkmen mercanların 200 milyon yıl öncesinden bu yana gelen canlılar olduğunu belirterek şunları söyledi :

“Halen daha da günümüzde bu mercanlar okyanuslarda ve denizlerimizde yaşamlarını sürdürmektedirler. Mercanların ekolojik ve ekonomik anlamda iki ayrı önemi bulunmaktadır. 2009 yılında İtalya’nın Sardunya Adası’nda bir konferansa katılmıştım. Sardunya Adası’nın Elcero isimli bir kenti vardı. Konferansımız sona erdikten sonra kenti dolaşmaya başladık. Gezerken büyük bir iş merkezi gördük. Bu iş merkezindeki tüm işyerleri mercanlardan oluşan hediyelik eşya ve aksesuarların satışa sunulduğunu gördük. Meğer o bölgenin geçim kaynağının mercanlardan oluştuğunu fark ettik. Daha sonra Roma’ya geldiğimizde de böylesi bir iş merkezinin olup olmadığını araştırdık. Ama Roma’da yoktu. Orada bize mercanların sadece Sardunya Adası’ndaki Elcero kentinde bulunduğunu söylediler. Dolayısıyla bu mercanların korunması çok önemli”

“Çevre kirliliğine dikkat etmeli”
“Mercanlar; dünyada 30 kuzey ve 30 güney enlemleri arasında bulunmaktadırlar. Yani ekvatora yakın sıcak bölgelerde yaşarlar. Dolayısıyla ülkemizde mercanların bulunması son derece nadirdir. Bu yüzden de Ayvalık’ta kızıl mercanların bulunduğu bir lokalitenin bulunması ve bu konuda farkındalığın oluşturulmasının son derece önemli olduğunu düşünüyorum. Bu konuda farkındalığın oluşturulması da yetmiyor. Çünkü mercanlar çok hassas canlılardır. Dolayısıyla bu konuda gerek tarım orman müdürlüklerimizin, gerek çevre müdürlüklerimizin, gerekse yere yönetimlerin çok dikkatli ve hassas olmaları lazımdır. Ayvalık’ta çok güzel mercan örnekleri var. Ama sadece yerlerini tespit etmek yeterli değildir. Çevre kirliliğine çok dikkat etmek lazım. Mercanların yaşadıkları sular kısmen sıcak ve oksijeni bol olmalı, ayrıca da bulundukları ortamda kirliliğin bulunmaması gerekir. Bu nedenle de ben bu projenin bölgemize çok önemli katkılar sağlayacağını düşünüyorum”


Bunları da beğenebilirsin