Denizcinin anasayfası

‘Kısmet yelkenlisi mavi sevgisini hatırlatıyor’

Sadun Boro’nun kızı Deniz Boro babasını anlattı : "Ahtapotun gözündeki muzip bakış ve martının kanatlarıydı"

Dünyayı dolaşan ilk Türk denizcisi merhum Sadun Boro’nun doğum günü denizciler tarafından kutlandı.

Koç Üniversitesi Denizcilik Forumu (KÜDENFOR) Başkanı emekli Tümamiral Cem Gürdeniz’in düzenlediği anma gününde 87 yaşında hayatını kaybeden Boro’nun anıları anlatılırken, Mustafa Rahmi Koç Müzesi’ne bağışladığı Kısmet yelkenlisi denizcilerin toplanma yeri oldu.

1 Kasım 1928’de dünyaya gelen ve 4 yıl önce 87 yaşındayken hayatını kaybeden ünlü Türk denizcisi Sadun Boro doğum gününde dünyayı iki kez dolaştığı yelkenlisi Kısmet’in önünde anıldı.

KÜDENFOR Başkanı emekli Tümamiral Cem Gürdeniz’in Koç Müzesi’nde düzenlediği anma etkinliğinde deniz ve yelken dünyasının ünlü gezginleri ve amatör denizciler biraya geldi.

1965 yılında 10 metrelik teknesiyle dünya etrafında tam tur atıp 2 yıl 10 ay sonra yurda döndüğünde halk kahramanı olarak karışlanan Sadun Boro, o zamana kadar yapılamayan bir seyahati gerçekleştirerek Türk denizciliğine büyük katkı sağlamıştı. Ardından pek çok denizciye ilham olan Boro için düzenlenen etkinlikle ilk konuşmayı yapan kızı Deniz Boro oldu.

Anne ve babasıyla okyanuslar arası seyahatler yapan Boro, “Sadun Boro, karanlık gökyüzündeki mehtap, denizdeki yakamoz, günlük ağacının kasımda turuncusu, baharda yeşili, ahtapotun gözündeki muzip bakış ve koca martının kanatlarıdır. Doğum günün kutlu olsun Sadun Boro” dedi.

“Kısmet yelkenlisi mavi sevgisini hatırlatacak”

Yücel Köyağasıoğlu, Ali San ve Batu Göker ise Sadun Boro’yu andıkları ‘Denizcilik Kültürü İçinde Klasik Tekneleri Koruyabilmek’ konulu konferans verdiler.

Emekli Tümamiral Gürdeniz, “KÜDENFOR olarak Türk amatör denizciliğini ölümsüz sembolü, mümtaz denizciyi bu yıl da doğum gününde anıyoruz. Klasik tekne kültürünün okyanusları aşan en güzel örneği Sadun Boro’nun sancak gemisi Kısmet yelkenlisi, O’nun denizlere duyduğu sonsuz sevgiyi hep hatırlatacak. Sadun Boro’dan örnek alacak ve hayata geçirecek çok değerimiz var.” dedi.


Bunları da beğenebilirsin