Denizcinin anasayfası

Kolombiya’dan Damen Tersanesine beş fırkateyn siparişi

Kolombiya Savunma Bakanlığı, Damen şirketi ile beş adet fırkateynin inşasını içeren 2 milyar dolarlık anlaşma imzaladı.

Kolombiya Savunma Bakanlığı, donanması için beş adet fırkateyn inşa etmesi için Damen ile anlaşma imzaladı. Anlaşmaya göre fırkateylerin inşası Kolombiya devletine ait Cotecmar tersanesinde yapılacak. Kolombiya Deniz Kuvvetleri ve Cotecmar tersanesinin projeden beklentisi, okyanusta faaliyet gösterebilen ve okyanusta savunma kuvveti oluşturabilecek donanımlı bir sisteme sahip olmak.

Kolombiyalı bir asker DefenseNews’e verdiği demeçte şu ifadeleri kullandı: “Muhtemelen 2023’te imzalanacak ve fiili inşaat, birkaç teknik ve endüstriyel yön ve hatta sensörler ve silahlar da dahil olmak üzere bazı sistemler hala kararlaştırılmamış ve kararlaştırılmamış olduğundan, o yılın sonlarında başlayacak.”

Diğer yandan hükümetin, fırkateynlerin 2030’larda konuşlandırılması için karar verme aşamalarına başlayacağı bekleniyor.
İnşa edilen fırkateynlerin tonajının 2800 ila 2900 arasında olması planlanıyor. Kolombiya fırkateynleri, Damen’in Sigma 10514 tasarımının uzatılmış ve en büyük versiyonu olacak. Tüm donanımları tamamlanmış her bir fırkateynin fiyatının yaklaşık 400 milyon dolar olması bekleniyor.


Bunları da beğenebilirsin