Denizcinin anasayfası

Komşuda şimdi de “TCG Ufuk” telaşı başladı

Türk savunma sanayiindeki ürünleri yakından takip eden Yunan medyasının gözü bu kez istihbarat gemisi TCG Ufuk'taydı.

Haftalık Yunan Proto Thema gazetesi, Türkiye’nin istihbarat gemisi “TCG UFUK”un 24 Eylül-1 Ekim tarihleri arasında orta Ege’de gerçekleştirilen “Argo 22” adlı Yunan-Fransız ortak askeri tatbikatını izlediğini öne sürdü.

“Türkler, Yunan-Fransız ortak tatbikatı için casus gemisi TCG UFUK’u ilk kez Ege’ye çıkardılar” ifadesini kullanan gazete, geminin belirli uzaklıktan “Argo 2022’yi izlediğini iddia etti.

“TCG UFUK”un Ege’de görülmesi üzerine Yunan silahlı kuvvetlerinin harekete geçtiğini ve Türk istihbarat gemisini dikkatle izlediklerini de belirten Proto Thema şunları yazdı:

Delmar Safety

“Türk istihbarat gemisi, ‘Sigint’ (Belirli bir hedefin elektronik sinyallerinin toplanması, analizi ve iletişimi ile elde edilen istihbarat) ‘Elint’ (Elektronik sensörlerin kullanımı yoluyla toplanan istihbarat) özelliklerine sahip. Gemideki personelin bir bölümü ise hiç şüphe yok ki, MİT mensupları.”

Milli imkanlarla STM tarafından üretilen Test ve Eğitim Gemisi TCG UFUK (A-591), Ocak 2021’de Türk Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’na teslim edilmişti. Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından ‘İstihbarat Gemisi’ olduğu açıklanan UFUK, 11-21 Nisan 2022 tarihleri arasında Mavi Vatan – 2022 Tatbikatı’nda ilk görevini gerçekleştirmişti.

TCG UFUK’UN  GENEL ÖZELLİKLERİ

Tam Boy: 99,5  m

Azami Genişlik: 14,4  m

Personel Sayısı: 110

Denizde Kalma: 60 gün

Deplasman: 2250 Ton (yaklaşık)

Helikopter : 10 tonluk bir helikopter inişi


Bunları da beğenebilirsin