Denizcinin anasayfası

Kontaytekin : ‘Kurumsal hafıza çok önemli’

ARKAS Denizcilik Başkanı Yardımcısı İbrahim Kontaytekin, tecrübe aktarımının çok önemli olduğunu bildirdi.

İMEAK Deniz Ticaret Odası’nın (DTO) desteğiyle, Türk Armatörler Birliği (TAB) tarafında düzenlenen “Günümüz Deniz Taşımacılığında Makine Hasarları, Çıkarılan Dersler ve Alınabilecek Önlemler” seminerine katılan TAB Mükemmeliyet Merkezi İcra Kurulu Başkanı ve ARKAS Denizcilik Başkan Yardımcısı Kapt. İbrahim Kontaytekin, makinelerde meydana gelebilecek arızalarda gemi ile ofisin koordinasyonunun çok önemli olduğunu söyledi.

WhatsApp grubu kurun

Gemide en çalışkan insanın bile bir süre sonra beyin tutulması yaşayabileceğini sözlerine ekleyen Kontaytekin, “Ofis ile gemi arasında birbirini tamamlayıp beyin fırtınasına dökmeli bu işi. Her kazada bir WhatsApp grubu kurup olayı sonuna kadar irdeleyin. Bu çok çok önemli. Bu ipten kurtarıyor. Çok insana fayda sağlıyor. Ofis ile gemi arasında mutlaka güçlü bir iletişim olmalı. Bu görünmeyen şeylerin görünmesini sağlıyor. Bunu mutlaka tesis etmek gerekiyor” dedi.

Delmar Safety

Kurumsal hafıza çok önemli

Her durumda kırılan her parçanın toplanması gerektiğini belirten Kontaytekin, “her alarm çok ciddiye alınmalı ve gereği yapılmalı” dedi. İşletme mantığının aşırı titiz olması gerektiğini belirten Kontaytekin, “Kurumsal hafıza hep ön planda olmalıdır. Uzun yıllar çalışan, tecrübeli personel ile devam etmek önemlidir. Her olayda gemi ile ofis arasında mutlaka sağlam bir iletişim olmalıdır. Kurumsal hafıza dediğimiz şey kolay oluşmuyor. Bir defa ofiste ve gemide personeli tutmak zorundasınız. Bu arkadaşlar kurumsal hafızayı oluşturuyor” diye konuştu.

Tecrübe çok pahalı

Tecrübe aktarımının çok önemli olduğunu belirten Kontaytekin, “Tecrübe çok pahalı bir şey. Hepiniz bir değersiniz ve hepiniz bir şey yaşıyorsunuz. Bu yaşadığınızı deneyimi bizlerle paylaştığınızda o çok pahalı şey hepimize katkı sağlayacak. Biz de aynı şeyleri yaşamayacağız. O yüzden bu toplantıların devamının getirilmesini şiddetle öneriyorum. Çünkü bu olaylar çok pahalı olaylar. Armatörün canını yakan olaylar” dedi.

Eğitimde kalite düştü

Türkiye’de denizcilik eğitiminin kalitesinin düştüğüne dikkat çeken Kontaytekin, bu eğitimi alanların bundan 10 sene sonra gemi işleteceklerini hatırlattı. Kontaytekin, Arkas Denizcilik’te kaza oranlarının çok az olmasının nedenini de şirketin eğitime ciddi şekilde eğilmesi olduğunu söyledi.


Bunları da beğenebilirsin