Denizcinin anasayfası

Kurtarma operasyonu böyle yapılmış

Avukat Selçuk Esenyel, 10 Türk denizciyi korsanlardan nasıl kurtardıklarını anlattı.

Nijerya’nın Gine Körfezi açıklarında kaçırılan ve uzun süren operasyonun ardından kurtarılan 10 Türk gemici Türkiye’ye doğru yola çıktı.

Sağlık durumlarının iyi olduğu öğrenilen denizcilerin Kurban Bayramı’nın birinci günü İstanbul’a ulaşacakları ifade edilirken, Türkiye’nin Abuja Büyükelçisi Melih Ulueren, “Vatandaşlarımız dün geceyi güneyde geçirdiler. Sel olduğu için havaalanına ulaşamadılar ama bu sabah ulaştılar ve Abuja’ya geldiler.” dedi.

Ulueren, “Gelmelerini görmekten dolayı çok sevindik. Yarın sabah da Kurban Bayramı’nda Türkiye’ye gidecek olmaları bizi mutlu ediyor.” diye konuştu.

Kurtarılan mürettebatın isimleri Hüseyin Zabun, Hakan Çakar, Serdar Çetinkaya, Ersin Yılmaz, Mücahid Şener, Hasan Hüseyin Karakurt, Ümit Tokgöz, Tezcan Selçuk, İbrahim Arsoy ve Cumhur Akpınar olarak açıklandı.

Ormanlık alandan aldık

Poksay-1 gemisini işleten Kadıoğlu Denizcilik adına kurtarma operasyonunu yöneten Avukat Selçuk Esenyel, Nijerya makamlarına teşekkür etti.

Denizcileri ormanlık bir bölgeden aldıklarını, Benin şehrine karayolu ile belirli bir mesafe katettikten sonra büyükelçilik desteği ile bölgeden helikopter ile alındıklarını ve başkent Abuja’ya geçtiklerini belirten Esenyel, “Niger Deltası’ndaki Riverine Barış Girişimi’ne, kaçırılan vatandaşlarımızın kurtarılmasında bana yardımcı oldukları için teşekkür etmek istiyorum. Sadece bana yardım etmekle kalmadılar, bana vatandaşlarımızı kurtarma cesareti verdiler” ifadelerini kullandı.

Kötü insanlar her yerde var

Esenyel,”Nijerya’dan güzel anılarla ayrılıyoruz. Kötü anılarımız yok. Dünyanın her yerinde kötü ve iyi insanlar var. Fakat insanlarımızı kurtarmak için elimizden gelenin en iyisini yaptık. Timi Alaibe’ye (yerel politikacı) yardımları ve Riverine Barış Girişimi’ne de bir kez daha teşekkür etmek istiyorum” dedi.

Kaptanın evinde çifte bayram

Öte yandan Nijerya açıklarında kaçırılan 10 Türk gemiciden kaptan İbrahim Serkan Arsoy’un Çanakkale’deki baba evinde adeta çifte bayram sevinci yaşanıyor.

Gelibolu ilçesinde yaşayan kaptan Arsoy’un babası Abdurrahman Arsoy, gazetecilere yaptığı açıklamada, 13 Temmuz’da silahlı kişiler tarafından kaptanlık yaptığı gemiden 9 mürettebatıyla kaçırılan oğullarından uzun süre haber alamadıklarını söyledi.

Müjdeli haberi oğlunun çalıştığı şirketten aldıklarını aktaran Arsoy, “Dün sabah şirketten aradılar ve bugün için kesinlikle çocukları alacaklarını, güvenli bir yere götüreceklerini ve daha sonra eğer müsait olursa Türkiye’ye göndereceklerini söylediler. Yarın saat 08.00 gibi uçak İstanbul’a inecekmiş, biz bu akşam onları karşılamaya gidiyoruz, çok mutluyuz.” diye konuştu.

Anne Türkan Arsoy da oğullarına kavuşmayı dört gözle beklediklerini dile getirerek, “Bugünlerimize şükürler olsun. Bize üzüntülü zamanımızda destek olan komşularımıza ve eş dost herkese çok teşekkür ediyorum. Dualarıyla, arka çıkmalarıyla destek oldular. Allah sağ salim oğluma kavuşmayı nasip etsin.” şeklinde konuştu.


Bunları da beğenebilirsin