Denizcinin anasayfası

Kuzey Buz Denizi’nde 18 gemi buza sıkıştı

Beklenmedik don, Kuzey Buz Denizi'nde Rusya kıyıları açıklarındaki en az 18 yük gemisini buzda sıkıştırdı.

Kuzey Buz Denizi aniden donunca birçok gemi Rusya açıklarında buzda sıkıştı. Moskova, aralarında iki petrol tankeri ve yük gemilerinin de olduğu gemileri kurtarmak için iki buzkıran gönderdi. Gemiler, kalınlığı 30 santimetreye ulaşan buz tabakasında kıpırdayamıyor.

Erken ve beklenmedik don, Kuzey Buz Denizi’nde Rusya kıyıları açıklarındaki en az 18 yük gemisini buzda sıkıştırdı. Norveç merkezli haber sitesi Barents Sea Observer’a göre Laptev Denizi ve Doğu Sibirya Denizi’nin çoğunu 30 santimetre kalınlığa varan bir buz tabakası kapladı.

Geçen yıllar boyunca iklim değişikliğinin neden olduğu daha sıcak hava koşulları gemilerin Rusya’nın kuzey deniz yolunun bazı kısımlarını kasımda sorunsuz geçmesine imkan vermişti.

Delmar Safety

Erken dona hazırlıksız yakalanan nakliye şirketleri şimdi buzkıranların gemilerine ulaşması için günlerce beklemek zorunda kalabilir. Yaşananlardan ötürü şirketler Rusya’nın Meteoroloji Dairesi’ni hatalı bir hava tahmini yapmakla suçluyor.

Güzergahta mahsur kalan gemilerden The Mikhail Somov’un kaptanı Viktor Gil, durumun “hayli vahim” olduğunu söyledi. Mürettebatın bir buzkıran onlara yaklaşık bir hafta içinde ulaşana dek yetecek kadar erzaka sahip olduğunu ekledi.

Rusya’nın nükleer enerjili buzkıran filosunu yöneten, devlete ait nükleer enerji şirketi Rosatom’un genel müdürü Aleksey Likhaçov pazartesi günü yaptığı açıklamada mahsur kalanlar arasında Hong Kong ve Marshall Adaları bandıralı gemiler olduğunu söyledi.


DM Group
Bunları da beğenebilirsin