Denizcinin anasayfası

Kuzey Sigorta: “Hasar dosyaları kulüpleri artışa zorladı”

Sadece Denizcilik Dergisi’nde

Kuzey Sigorta ve Reasürans Brokerliği, P&I kulüplerini yeni dönem yenileme şartlarını, getirilen değişiklikleri ve yapabilecekleri prim oranlarını takip ederek bu doğrultuda kulüpler tarafından açıklanan bilgilere göre 2020/21 senesi prim artış oranlarını ve hasar tipleri ile ilgili bilgilendirme notunu yayımladı.

Kuzey Sigorta bilgilendirme notuna göre havuz kulüpleri geçtiğimiz sene yaşanan büyük çaplı hasarlardan kötü etkilendiği belirtilirken pek çok havuz kulübünün prim ratinglerini yenileme dönemide tekrar gözden geçireceği bekleniyor. 

Delmar Safety

The Standart Club 

Sektör liderlerinden The Standart Clup’ın 20 Şubat 2021 yenileme döneminde yüzde 10’luk genel prim artışına gideceği bilgisi verilirken muafiyetlerde ise jenerik bir artıştan ziyade her armatörün poliçesine özel, yani her poliçenin hasar geçmişine ve frekansına göre bir uyarlama yapılacağını bildirildi.  The Standart Clup’ın 2019/20 dönemine göre daha iyi bir profil sergilemiş olsa da havuz kulüplerinde yaşanan büyük hasar dosyaları bu yenileme dönemi için kulübü artışa gitmeye zorladığı ve artışın bir diğer sebebi olarak önceki senelerde verilen prim değerlerinin düşük olması gösterildi.

North P&I

Tekne makine sektörüne giren North P&I’ın, havuz taleplerinde ve sürdürülemez prim oranlarında hızlı bir artış olmasına kayıtsız kalamayarak 2021/22 politika yılı için P&I oranlarında yüzde 10’luk bir Genel Artış talep etme niyeti içinde oldukları öğrenildi.

London P&I 

London P&I Kulübü Yönetim Kurulu’nun ise, Şubat 2021’de P&I ve FD&D yenilemeleri için Genel Artışı yüzde 10 olarak belirlendiği ve gerektiğinde hasar kayıtlarının bireysel bazda incelenerek daha fazla artış yapabilecekleri, bununla birlikte, tüm P&I muafiyetlerinde; bireysel kayıtlara bağlı olarak  en az 2 bin ABD doları olmak üzere artış yapılabileceği bildirildi.

West of England P&I Club

West of England P&I Club ise, yeni dönem için yüzde 7 buçuk oranında bir genel artışa gideceklerini ve muafiyetleri yükseltecekleri duyuruldu. Geçen dönemde yaşanan büyük çaplı hasar dosyaları sebebi ile ve önceki dönemlerde yapılan ve artık sürdürülebilmesi mümkün olmayan düşük prim oranları sebebi ile bu artışı uygulayacakları belirtildi. Havuz kulübü üyeleri için ise 2019 yılı ayrılı aidatının yüzde 0, 2019/20 dönemi için yüzde 7 buçuk ve 2020/21 dönemi için ise yüzde15’lerde seyrettiği öğrenildi.

Steamship Mutual

Steamship Mutual yenileme dönemi için yüzde 5’lik bir genel artışa gideceği duyurulurken havuz kulübü üyeleri için ayrılış aidatı oranlarını ise 2018/19 için yüzde 5, 2019/20 için yüzde 10 ve 2020/21 için yüzde 10 olduğu bildirilirken 2021/22 dönemi ayrılış aidatının da yine yüzde 10 olacağını açıklandı.

 American Club

Geçtiğimiz yıl genel bir artışa gitmeyen American Club , 2021-22 poliçe yılı için P&I ve FD&D yenilemelerinde yüzde 5’lik genel bir artış yapacağını açıkladı ve bunun önümüzdeki yıl planlamalarında dengeyi sağlamaları için gerekli olan asgari bir artış olarak görülmesi gerektiğini belirtildi. Olumsuz hasar kayıtları olan üyeler için ise büyük bir artış olabileceği bilgisi verildi.

UK Club

UK Club, 2020/21 dönemi için P&I ve FD&D yenilmelerinde diğer lider sigortacıları takip ederek yüzde 10’luk bir artış yapacağını ve kötü hasar kaydı bulunan üyelerinin muafiyet miktarlarında da düzenlemelere gidileceği bildirildi.

Britannia P&I Club

Son olarak Britannia P&I Club’ın diğer kulüplerin aksine, bu yenileme döneminde genel bir artışa gitmeyecekleri bilgisi verildi.


Bunları da beğenebilirsin