Denizcinin anasayfası

Marinaya mühür şoku

Karpaz Gate Marina mühürlendi, çalışanlar belediye önünde toplandı.

Yeni Erenköy’de bulunan Karpaz Gate Marina, belediye ile kurum arasındaki anlaşmazlık sonucu, belediye tarafından mühürlendi.

Şirket yetkilisinden edinilen bilgilere göre marinanın yalnızca ana giriş kapısı açık bırakıldı. Yatların marinaya giriş çıkışları ve gümrük işlemleri mühürlenmeden etkilenmeyeceği açıklandı.

Edinilen bilgilere göre yüzde 98’i bölgeli olan şirket çalışanları, bu durumu protesto etmek ve marinanın neden kapatıldığını öğrenmek için Yeni Erenköy Belediyesi önünde toplandı.

Belediyenin mühürleme gerekçesi ne?

Konuyla ilgili BRT’ye açıklamada bulunan Yeni Erenköy Belediye Başkanı Emrah Yeşilırmak, marinanın dolgu alanlarının Tapu Vaziyet Planı’nda yer almaması ve 3 aydır iş yeri çalışma izni olmadığı gerekçesiyle; yatların bakıma alındığı kısım, restoranlar, market ve diğer ofislerin belediye ekiplerince mühürlendiğini söyledi.

Yeşilırmak, Karpaz Gate Marina’nın bölge için gerek ekonomik gerekse turizm anlamında çok büyük değer olduğunu ifade ederek, böylesi tesislerin yasal prosedüre uygun faaliyet göstermelerini istediklerini ifade etti.

Sorun şimdilik aşıldı

Gazimağusa Limanı’nda Baş Kılavuz ve Liman Başkanlığı çalışanlarının ek mesai krizi, Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığı Müsteşar’ı Kemal Bağzıbağlı’nın ödenmeyen 3 ek mesainin 2’sinin ödeneceği ile ilgili sözü üzerine şimdilik aşıldı.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ndeki (KKTC) Gazimağusa Limanı’nda Baş Kılavuzluk Liman Başkanlığı çalışanlarının 3 aydan beri ek mesai ücretlerini alamadıkları gerekçesiyle başlattığı eylem askıya alındı.

Çalışanların örgütlendiği sendika yöneticileri ile üyeleri ve Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığı Müsteşar’ı Kemal Bağzıbağlı’nın katıldığı toplantıda ödenmesi beklenen 3 ek mesainin 2’sinin 10 Mayıs tarihine kadar ödeneceği yönünde söz verildi.

Çalışanların örgütlü bulunduğu sendikalar, eylemi 10 Mayıs tarihine kadar askıya aldıklarını açıkladı.


Bunları da beğenebilirsin