Denizcinin anasayfası

Mavi Vatan’ın vakfı kuruldu

Türkiye'nin denizlerdeki çıkarlarını korumak için emekli Tüma. Cem Gürdeniz ve arkadaşları tarafından Hamit Naci Vakfı kuruldu.

Mavi Vatan kavramının teorisini yazan Emekli Tümamiral Cem Gürdeniz ve arkadaşları, deniz yetki alanları hakkında kamuoyu bilincinin gelişmesine katkı sağlamak için vakıf kurdu. Heybeliada’daki bir ev bu amaçla Hamit Naci Vakfı’ya vakfedildi.

Adalar Asliye Hukuk Mahkemesi tarafından onaylanan kararda vakfın amacı şu ifadelerle açıklandı:

“Anavatanımızın denizdeki uzantısı olan Karadeniz, Ege ve Akdeniz’deki deniz yetki alanlarımız hakkında kamuoyu bilincinin gelişmesine; Türk ulusunun halkı ve devleti ile denizcileşmesine her türlü katkıyı sağlamak ve vakıf senedinde belirtilen diğer amaçları gerçekleştirmektir.” Vakfın yönetim kurulunda Işık Aylan, Edhem Dirvana, Fatih Goca, Adil Tuğcu ve Ramazan Cem Gürdeniz yer aldı. Vakfın mal varlığı olarak Heybeliada Lozan Zaferi Caddesi üzerinde bulunan bir ev kaydedildi.

Delmar Safety

Mavi Vatan kavramının teorisyeni

12 Şubat 2011’de Fetullahçı Terör Örgütü’nün (SÖZDE) Balyoz davasıyla tutuklandı ve 3.5 yıl hapis yattı! Cezaevinden çıktı ve örgütle mücadeleden vazgeçmedi, isim babası olduğu Mavi Vatan kavramının teorisini yazdı! 10 yıl sonra, 5 Nisan 2021’de bu kez de Montrö ve sarıklı amiral konusunda 104 amiralin basın açıklamasında imzası olduğu için gözaltına alındı. Sekizinci günün sonunda adli kontrolle serbest bırakılan 14 amiralden biri olan Gürdeniz’e yurt dışına çıkış yasağı konuldu. Gürdeniz halen bu yasaktan dolayı Yunanistan başta olmak üzere Mavi Vatan’ı anlatmak için davet edildiği konferanslara gidemiyor.

Ticari denizcilik eğitiminin kurucusu Hamit Naci

Türkiye’de ticari denizcilik eğitiminin kurucusu olarak kabul edilen Hamit Naci (Özdeş) 1909 yılında kendi imkânlarıyla ‘Milli Ticaret-i Bahriyye Tüccar Kaptan ve Çarkçı Mekteb-i’ni açtı. Daha sonra adı Denizcilik Yüksek Okulu (YDO) olarak değiştirilen okul bugün İTÜ Denizcilik Fakültesi adıyla yeni denizciler yetiştiriyor. Gürdeniz’in babası Halit Gürdeniz de uzun yılllar YDO’da “Yönetim, Liderlik ve Protokol” dersini vermiş, unutulmaz hocalar arasındaki yerini almıştı.


DM Group
Bunları da beğenebilirsin