Denizcinin anasayfası

Minyatür sanatının ünlü ismi Ruhsar Özer, İTÜ RSG’de

İstanbul Teknik Üniversitesi Rektörlük Sanat Galerisi (İTÜ RSG), geleneksel Türk tasvir sanatlarının öğelerini çağdaş bir bakış açısı ile yeniden yorumlayan minyatür sanatçısı Ruhsar Özer’in çalışmalarına ev sahipliği yapıyor.

Geleneksel Türk Sanatı, minyatürün temsilcilerinden Ruhsar Özer’in kişisel sergisi İTÜ Rektörlük Sanat Galerisinde. “Zamandan Zamana Yolculuk” temasıyla açılan sergide, Özer’in hazırladığı 80’e yakın çalışma yer alıyor.

Açılışında İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Rektörü Prof. Dr. Mehmet Karaca’nın da hazır bulunduğu sergide, efsaneler, masallar, öyküler, destanlar, efsaneleşmiş tarihi ve folklorik karakterler gibi konuları içeren çalışmalar görülebilecek. Sergi 4 Nisan 2019 tarihine kadar ziyaret edilebilecek.

RUHSAR ÖZER KİMDİR?

İstanbul doğumlu, İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Psikoloji-Pedagoji bölümü mezunu minyatür sanatçısı Ruhsar Özer, 1972’de Ord. Prof. Süheyl Ünver’in idaresindeki Tezhip ve Minyatür Atölyesi’nde çalışmalarına başlamış, tezhip ve minyatür alanında birçok eser üretti.

Sanatçı yurtiçi ve yurtdışında birçok kişisel ve karma sergiler açmış, çeşitli festival ve bienallerde eserleri ile ülkemizi temsil etti.

Özer, geleneksel Türk sanatı olan “minyatür” hakkında seminerler vererek bu sanatın dünyaya tanıtımına da katkı sağladı.

Uluslararası müzelerin ve koleksiyonerlerin arşivinde de yer bulan Özer, 2010 İstanbul Kültür Başkenti Projesi kapsamında “İstanbul’un Ustaları” ve 2017 Türkiye’nin Ustaları arasında yer alıyor.


Bunları da beğenebilirsin