Denizcinin anasayfası

Monako prensine ‘dede’ sürprizi

Monako’da Tarihi Deniz Haritaları ve Akdeniz temalı serginin açılışını yapan Monako Prensi II. Albert’e dedesinin resmedildiği 2 tablo hediye edildi.

Deniz haritacılığında Piri Reis gibi ünlü bilim insanlarını yetiştiren Anadolu’nun haritacılığı, Monako’da görücüye çıktı.

Milliyet gazetesinden Gökhan Karakaş’ın haberine göre, Uluslararası Hidrografi Teşkilatı’nın (IHO) 100’üncü kuruluş yıldönümü nedeniyle Türkiye, İtalya, Fransa ve Almanya’dan getirilen harita ve yağlı boya resimlerin yer aldığı serginin açılışını Monako Prensi II. Albert Grimaldi yaptı. Monte Carlo’daki Yacht Club de Monaco’da açılan sergide, Türkiye’den getirilen yaklaşık 100 harita ve 65 tablo yer aldı.

Tarihi Deniz Haritaları ve Akdeniz temalı serginin açılışını yapan Monako Prensi II. Albert Grimaldi, Türk ressamların yağlı boya resimlerini çok beğendiğini söyledi. Dedesi I. Albert’in 1910 yılında lüks yatı Hirondella II’nin çevresindeyken çekilen fotoğraflarını tabloya dönüştüren Refik Aziz ve Cumhur Koraltürk’ün eserleri Prens II. Albert’a hediye edildi.

Serginin küratörü ve İstanbul Deniz Müzesi eski Müdürü Ali Rıza İşipek, “Uzun hazırlıklar ve büyük gayretlerle sunduğumuz eserler, Türkiye’nin tanıtımına büyük katkı sağladı” dedi.

Türkiye’nin Paris büyükelçisi İsmail Hakki Musa, Marsilya Başkonsolosu Feriba Hokkaci Esirgen, Monaco Fahri Konsolosu Dr. İlhami Aygün, TINA Başkanı Oğuz Aydemir Prens Albert’e eserler hakkında bilgi verdi.


Bunları da beğenebilirsin