Denizcinin anasayfası

Mozart’tan haber var

Mevlüt Çavuşoğlu yaptığı açıklamada, Mozart gemisinin kaçırılan mürettebatıyla ilgili memnuniyet verici haberler aldıklarını belirterek şunları söyledi:
“Mürettebat ve kaptan, Boden şirketinin yetkilileri ile temasa geçtiler ve 15 kardeşimizin hepsinin de sağlık durumunun iyi olduğunu öğrendik. Onun dışında başlayan süreç ve detayları hakkında bilgi vermem mümkün değil. Ama güzel haberleri inşallah yakında alacağız. Bir süreç var, devam ediyor.

Mürettebat dönüyor

Diğer taraftan gemide 3 tane mürettebatımız vardı. Yeni ekip gitti. Dün (önceki gün) bölgeye ulaştılar. Geminin olduğu liman şehrine de ulaştılar ve 3 vatandaşımız da THY ile Türkiye’ye dönüyorlar. Azerbaycanlı kardeşimizin cenazesi Bakü’ye ulaştı. Gabon yetkililerine ve Cumhurbaşkanı’na çok teşekkür ediyoruz. Cenazenin Librevil’e gelmesi için kendi uçağını tahsis etti. Sayın Cumhurbaşkanımız da Gabon Cumhurbaşkanı Ali Bongo Ondimba’yı arayarak bizzat teşekkür etti.”

Delmar Safety

Gine Körfezi için çalışma grubu

Korsanlıkla mücadelede neler yapılabileceğini bölge ülkeleriyle görüşmek için Türkiye’nin çalışma grubu oluşturduğunu açıklayan Mevlüt Çavuşoğlu, “Çalışma grubunu bölgeye ve Gabon’a gönderiyoruz. Bazı ülkelere ziyarette bulunacaklar. Maalesef bu bölgede, özellikle Gine Körfezi’nde korsanların gemilere saldırısı ilk değil, son da olmayacak gibi. Çok saldırılar oldu. Bundan sonra, özellikle gemilerimize yönelik, bu gemi bizim değil ama personel bizim. Ve diğer gemilere yönelik saldırıların önlenmesi konusunda neler yapılabilir bunu da bölge ülkeleri ile ele alacağız. Tabii Gabon’a da özellikle heyetimiz bizzat giderek Türkiye’nin teşekkürlerini iletmiş olacak.”


Bunları da beğenebilirsin