Denizcinin anasayfası

Mühendis Mustafa Kemal Demir’i anıyoruz

Türk denizciliğinin önemli isimlerinden Mustafa Kemal Demir'i aramızdan ayrılışının 17'inci yılında minnetle anıyoruz.

Bugün, Yüksek Denizcilik Okulu mezunlarının bir araya gelmesi için başlatılan “dernekleşme” çabalarının en önemli isimlerinden Mühendis Mustafa Kemal Demir’in aramızdan ayrılışının 17’inci yılı.

Mustafa Kemal Demir 1927 yılında Malatya’da doğdu. İlk orta ve lise eğitimini Malatya’da tamamlayan Demir, 1952 yılında Yüksek Denizcilik Okulu (YDO) Makine bölümünden mezun oldu. Demir ardından İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi İktisadi Enstitü’nde eğitim gördü.

1953 – 1977 yılları arasında Türkiye Denizcilik İşletmeleri’nin yakıt hesapları, kaza araştırma ve satın alama gibi çeşitli bölümlerinde çalışan Demir, Genel Müdür Müşavirliği görevinde iken emekli oldu.

Delmar Safety

1980 – 1985 yılları arasında Paşabahçe Cam Sanayi’nde İç Hizmetler Şef Yardımcısı olarak görev yapan Demir, 1985 yılından itibaren İTÜ Denizcilik Fakültesi (YDO) Mezunları Derneği yönetim kurulu üyeliği ve gönüllü olarak uzun yıllar dernek müdürlüğü görevini üstlendi.

İTÜ Denizcilik Fakültesi Mezunları Sosyal Yardım Vakfı’nın (DEFAV) kuruluşunda da öncülük yapan Demir, 1995 – 1996 döneminde ayrıca başkanlığını yaptığı vakfın daimi yönetim kurulu üyesi olarak çalışmaları takip etti.

Mezunların, sürekli dayanışma içerisinde bulunmasını ve geleneksel ağabeylik, kardeşlik duygularının topluluğumuzda perçinleşmesine büyük katkılar sağlayan “Dernekçilik hamurunda” en fazla emeği bulunan Mustafa Kemal Demir, ömrünün son yıllarını sevdiklerinden uzakta Çandarlı İlçesi’nde geçirdi ve 18 Temmuz 2002 tarihinde hayata gözlerini yummuştur.

Denizcilik Dergisi olarak Mühendis Mustafa Kemal Demir’i minnetle ve rahmetle anıyoruz


Bunları da beğenebilirsin