Denizcinin anasayfası

Mültecileri Türk denizciler kurtardı

İspanya açıklarındaki mültecilerin imdadına Türk denizciler yetişti.

İspanya açıklarında bir botta mahsur kalan ve kurtarılmayı bekleyen mültecilerin imdadına Türk denizciler yetişti.

Edinilen bilgiye göre, Ekmen Denizcilik’e ait ‘Ekmen Trans’ isimli gemi mürettebatı dün gece Fas’a doğru seyir halindeyken İspanya’nın 60 deniz mili açığında denizin üzerinde bir nesne fark edip rotasını o yöne çevirdi. Bir botta mahsur kalmış 24 Afrikalı mülteciyi fark eden Türk denizciler, bota yanaşarak mültecileri gemiye aldı.

3’ü çocuk 24 mülteciyi kurtaran Türk denizciler, kurtarılanlar arasında hamile bir kadın da olduğunu fark edince, durumu derhal İspanyol makamlarına iletti. Doğumu yaklaştığı öğrenilen hamile kadın, gelen helikopter ile hastaneye kaldırıldı.

Delmar Safety

Mültecilerin tahliyesi için rotasını değiştiren gemi, Las Palmas limanına yanaşarak mültecilerin gemiden alınmasını sağladı.

Geminin sahibi Ekmen Denizcilik ve Ticaret Ltd. Şti. ile Esenyel Hukuk Bürosu Kurucu Ortağı Selçuk Esenyel kurtarma anlarını şöyle anlattı :

Gemimiz Fas’a gidiyordu

“Ekmen Denizcilik ve Ticaret Ltd. Şti.’ye ait olan 9204348 IMO Numaralı ‘EKMEN TRANS’ isimli gemimiz dün gece saat 12.00 sularında Fas’a doğru gitmekte iken İspanya’nın 60 deniz mili açığında denizin üzerinde bir nesne fark etmiş ve bir tehlike olup olmadığını tespit etmek için rotasını değiştirerek bu nesneye yaklaşmıştır. Nesneye yaklaştıklarında içerisinde 24 Afrikalı mültecinin bulunduğu bir botun olduğu anlaşılmıştır. Mürettebatımız armatörün talimatı ile hiç tereddüt etmeden mültecileri denizden kurtarmış ve hepsini sağ salim gemimize almıştır.”

Hamile kadın da vardı

“Mültecilerin içerisinde doğumu çok yaklaşan hamile bir kadın olduğunun fark edilmesi neticesinde İspanya makamları ile iletişime geçilmiş ve bütün gece süren operasyon neticesinde hamile kadın helikopterle denizin ortasında gemiden alınmıştır. Kurtarılanlar arasında üç tane de çocuk bulunmaktadır. Kurtarılan tüm mültecilerin sağlık kontrolleri ve ilk müdahaleler mürettebatımız tarafından yapılmıştır. Mültecilere kendi kıyafetlerini vererek tüm gece ayakta kalan mürettebatımız ve armatör firma, bir kez daha Türk denizcilerinin ne kadar yardımsever olduğunu tüm dünyaya ispat etmiştir. Gemimiz mültecilerin tahliyesi için rotasından çıkarak İspanya’nın Las Palmas şehrine gitmiştir ve bu sıralar mültecilerin gemiden alınmasını beklemektedir.”

Esenyel geçenlerde Nijerya’da kaçırılan 10 Türk denizcinin sağ salim kurtarılması operasyonunu da yönetmişti.


Bunları da beğenebilirsin