Denizcinin anasayfası

Müsilajı anlatan +2.5 Derece belgeseli başlıyor

Türk P&I'ın desteğiyle, müsilaj tehlikesine dikkat çeken "+2.5 Derece" adlı deniz belgeselinin ilk bölümü 19 Haziran Pazar günü saat 15.30’da NTV'de yayınlanacak.

Türk P&I’ın desteğiyle, müsilaj tehlikesine dikkat çekmek için hayata geçirilen ve toplum tüm kesimlerinin yer aldığı “+2.5 Derece” adlı deniz belgeselinin ilk bölümü 19 Haziran 2022 Pazar günü saat 15.30’da NTV’de yayınlanacak.

Türk P&I’dan yapılan açıklamada şu ifadeler yer aldı :

Acil eylem planlarına girdi

“Geçtiğimiz yıl Marmara Denizi’nde yaşanan müsilajın ardından Türkiye’nin en önemli gündemlerinden bir tanesi denizler ve kirlilik oldu. Yıllardır farkında olmadan hepimizin kirlettiği denizlerimiz, müsilajın gözle görülür şekilde ortaya çıkması 7’den 70’e önemli bir farkındalık yarattı.

İlk günden itibaren Çevre ve Şehircilik Bakanlığı yürütmeye başladığı Acil Eylem Planı ile Belediyelerimiz, özel kurumlar ve halkımız elinden geldiğince bu konuyla ilgilenerek önlemler almaya başladı.

Müsilajın nedenleri ve sonuçları

Biz de Türk P&I Sigorta olarak, yapımcı firma olarak Bee Pr Branding ile bir araya gelerek; akademisyen, tarihçi, biyolog, sanatçı, kamu görevlileri, çiftçi, balıkçı, iklim aktivisti gençler gibi halkın birçok farklı kesiminden vatandaşa ulaşarak müsilajın Marmara Denizi’ne etkilerini ve sebep olduklarını onların hikayeleri ile dinledik.

Müsilajın nedenleri, artan kirlilik sorunları, bunlara neden olan kaynakları, mücadele yöntemlerini, alınan sonuçları ve hepimize düşen görevleri konu ettiğimiz; 1. bölümü “Denizin Üstünde”, 2. bölümü “Denizden Uzak”, 3. bölümü “Deniz İçin” olmak üzere 3 bölümden oluşan “+2.5 Derece Deniz Belgeseli” adlı belgeselimiz değerli katılımcılarımızın katkılarıyla ortaya çıkmıştır.

İlay Alpgiray yönetti

Sosyal sorumluluk amacıyla halkın her kesimine ulaşarak deniz kirliliği konusunda farkındalık yaratmayı hedeflediğimiz projemize destek veren herkese sonsuz şükranlarımızı sunarız. Umarız el ele vererek gerçekleştirdiğimiz bu proje, denizlerimizi hayatımızın bir parçası olarak görmemize ve daha çok sahiplenmemize dikkat çekebilir.

İlay Alpgiray yönetmenliğinde çekilen +2,5 Derece adlı belgeselimizin ilk bölümü NTV’de 19 Haziran Pazar günü saat 15.30’da yayında olacaktır, keyifle izlemenizi dileriz.

 

 


Bunları da beğenebilirsin