Denizcinin anasayfası

NAVTEK’ten BMA ve Corvus Energy ile yeni anlaşma

Nor Shipping Fuarı’na katılan Navtek, yeni işbirliği anlaşması imzalarken, ZEEPORT / Sıfır Emisyonlu Elektrik Limanı Projesi"ni de tanıttı.

Dünyanın ilk sıfır emisyonlu römorkörü ZEETUG’a imza atan Navtek, BMA Technology ve Corvus Energy arasında “Gelecekteki Gemiler için Değiştirilebilir Sıfır Emisyonlu Enerji Kaynakları Teknolojileri” için işbirliği anlaşması imzaladı.

Ortaklık, denizcilik sektörünün karbondan arındırılmasına katkıda bulunmayı amaçlayan “gemiler için değiştirilebilir enerji kaynakları” ile ilgili yenilikçi teknolojiler geliştirmek için araştırma, yenilik ve ticarileştirme dahil olmak üzere çeşitli işbirliği alanlarını keşfedecek ve AB stratejik uzun vadeli vizyonunun2050 yılına kadar müreffeh, modern, rekabetçi ve iklim nötr bir ekonominin yerine getirilmesini destekleyecek.

Temiz bir gelecek için

Delmar Safety

NAVTEK Genel Müdürü Ferhat Acuner anlaşmayla ilgili “Bugünkü anlaşma gelecek yıllarda fosil yakıtsız, esnek ve akıllı denizcilik sektörü için dünya çapında yeni standartlar geliştirmek üzere yenilikçi teknolojileri kullanmayı taahhüt ettiğimiz en yakın işbirlikçilerimizle yeni bir işbirliğini kapsıyor.  Üç prestijli uluslararası ödül kazanan çok değerli teknoloji ortaklarımızla birlikte geliştirdiğimiz, dünyanın ilk tam akülü römorkörü olan son teknoloji ürünü ZEETUG 30 ile son derece gururluyuz.”

BMA Technologies Teknoloji Direktörü Akın Artun, şunları kaydetti: “Yolculuğumuzun başlangıcından beri hedefimiz yenilikçi ve yeşil teknolojilerde lider olmak. Dünyanın ilk tam akülü liman römorkörü ZEETUG® 30, mükemmel ortaklarımız NAVTEK ve Corvus Energy ile birlikte geleceği şekillendirmek için attığımız ilk adım. Elektrik sistem entegratörü olarak bu eşsiz projenin bir parçası olmaktan gurur duyuyoruz. Çevreyi korumak ve geliştirmek için ana hedeflerimiz doğrultusunda araştırma ve geliştirmeye özel önem veriyoruz. İşbirliğimizin gelecek nesillerimiz için karbon emisyonlarını azaltma çabalarına katkıda bulunacağına kuvvetle inanıyoruz.”

CORVUS Energy’nin Gemi Çözümleri Kıdemli Başkan Yardımcısı Ronald Hansen de yeni işbirliği için  “Sıfır emisyonlu gemi çözümleri konusunda yıllardır hem NAVTEK hem de BMA ile yakın bir şekilde çalıştık. Başarılı projelerle geleceğin yeşil gemilerinin tasarım ve inşasında ön saflarda olduklarını kanıtladılar. Bu nedenle, değiştirilebilir pil ve yakıt hücresi konteyner çözümleri üzerine bu ortaklığa girmekten gurur duyuyoruz. Bu, teknolojiyi sıfır emisyonlu nakliyeye doğru ilerletecek ve hem armatörlerin hem de operatörlerin gemileri için maksimum emisyon azaltımı ve daha iyi finansal getiri elde etmelerine yardımcı olacak.” açıklamasını yaptı.

Dünyanın ilk elektrikli ve sıfır emisyonlu römorkörü ZEETUG’a imza atarak oyunun kurallarını değiştiren Türk römorkör tasarımcısı Navtek Naval Technologies, ilk Zeetug da da (sıfır emisyonlu elektrikli römorkör), için de Türk güç sistemleri entegratörü BMA Technology ve Corvus Energy ile işbirliği yapmıştı.

NAVTEK Genel Müdürü Ferhat Acuner fuarda “Port Dekarbonizasyon: ZEEPORT / Sıfır Emisyonlu Elektrik Limanı Projesi”ni de sundu.


Bunları da beğenebilirsin