Denizcinin anasayfası

Neo-Col Projesi, Denizde Çatışmayı Önleme Tüzüğü Eğitimi

Proje, Türkiye Ulusal Ajansı’nın desteği ile hayata geçirilmiş olup Erasmus+ Programı KA2 Mesleki Eğitim Stratejik Ortaklıklar projesi kapsamında Avrupa Komisyonu tarafından 2016-2018 yılları arasında finanse edildi.

NEO-COL PROJESİ DENİZDE ÇATIŞMAYI ÖNLEME TÜZÜĞÜ EĞİTİMİ VE DEĞERLENDİRMESİNE YENİLİKÇİ BİR YAKLAŞIM GETİRDİ

 

“Seyir Ekipman Odaklı COLREGs Eğitimi – NEO-COL” başlıklı proje, COLREGs (Denizde Çatışmayı Önleme Tüzüğü) eğitimi ve değerlendirmesine yenilikçi bir yaklaşım sunmakta.

Proje, Türkiye Ulusal Ajansı’nın desteği ile hayata geçirilmiş olup Erasmus+ Programı KA2 Mesleki Eğitim Stratejik Ortaklıklar projesi kapsamında Avrupa Komisyonu tarafından 2016-2018 yılları arasında finanse edildi.

 

Proje, denizcilik ve BİT alanında faaliyet gösteren 6 uluslararası ortağı bir araya getirdi:

Proje koordinatörü olarak İstanbul’dan Türk Loydu, İspanya’dan Sea Teach S.L., İstanbul’dan Tuzla Kaymakamlığı, Romanya’dan Köstence Denizcilik Üniversitesi, Polonya’dan Danmar Computers LLC ve Almanya’dan MarineServe GmbH projede yer almakta.

NEO-COL projesi 29 Aralık 2018 tarihinde sona erecektir. Ancak projenin bütün çıktılarına her zaman proje web sitesinden (www.neo-col.eu) ulaşabilirsiniz.

 

NEO-COL projesi, COLREGs eğitimi ve değerlendirilmesinde yenilikçi çıktıları (fikri çıktıları) geliştirmek için uygulamaya kondu.

 

NEO-COL çevrimiçi eğitim kursu ve değerlendirme aracı İngilizce, Türkçe, İspanyolca ve Rumence olarak ücretsiz olarak internet üzerinden hizmete açıldı:

 

– NEO-COL Online Eğitim Kursu (O1), denizcilik öğrencileri, seyir zabitleri ve diğer zabitler için tasarlandı. Bu Eğitim Modüllerini uygulayarak her seviyedeki denizciler becerilerini yükseltebilir ve elektronik seyir cihazlarını COLREGs’e göre en iyi şekilde nasıl kullanacaklarını öğrenebilirler.

– NEO-COL Değerlendirme Aracı (O2), gelişmiş değerlendirme ve doğrulama aracına çevrimiçi erişim sağlayan teknolojik bir çözüm sunuyor.

Değerlendirme metodolojisi, kullanıcıların (O1) NEO-COL Çevrimiçi Eğitim Kursu’ndan edinilen yeni beceriler ve bilgi düzeylerini test etmek ve değerlendirmek için tasarlanmış:

 

İngilizce, Türkçe, İspanyolca ve Rumence olarak hazırlanan proje web sitesini (www.neo-col.eu) ziyaret edip gerçek yaşanmış senaryoların uygulandığı NEO-COL çevrimiçi eğitim kursuna katılabilirsiniz.

Sonra değerlendirme aracındaki teste katılarak COLREG ile ilgili bilgilerinizi kontrol edebilirsiniz.

 

Proje kapsamında geliştirilen eğitim ve değerlendirme araçlarında Denizde Çatışmayı Önleme Tüzüğünde yer alan kuralları öğretmek ve test etmek amacıyla geçmişte yaşanmış gerçek çatışma raporlarında yararlanılmış.

 

NEO-COL, COLREGS’in belirli senaryolarda gemideki belirli ekipmanlara nasıl uygulanacağı konusunda kullanıcılara özel bilgiler vererek denizciler üzerinde doğrudan bir etkiye sahip olmuştur.

Denizciler, düzeltici eylemi gerçekleştirerek olası bir çatışma durumunu doğru bir şekilde yorumlamak için daha iyi beceri ve bilgi kazanmış olmaktadır.


Bunları da beğenebilirsin