Denizcinin anasayfası

ONURSAN’dan kritik filika hamlesi

ONURSAN, Türkiye'de ilk fiberglas filikalarını üreten firmayı devraldı.

Sadece Denizcilik Dergisi’nde

Çelik Çelikyaman / Denizcilik Dergisi
celik@DenizcilikDergisi.com

Türkiye’de ilk, gemi yangın söndürme sistemleri ve teknik servis firması olarak 1983’te kurulan ve zamanla portföyüne can salı, filika, matafora ve kalibrasyon servisi hizmetini ekleyen ONURSAN’da bugünlerde farklı bir heyecan yaşanıyor.

Denizcilik Dergisi’ne konuşan ONURSAN Genel Koordinatörü Barbaros Onur, Türkiye’nin ilk fiberglas bot, kurtarma botu ve filikalarını üreten GEPA’yı devraldıklarını açıkladı.

Milli üretim filika

Geçmişi 40 yıl öncesine dayanan GEPA’nın son dönemlerde finansal sıkıntılardan dolayı üretime ara verme noktasına geldiğine işaret eden Onur, “GEPA Fiberglas’ı devraldık. Türkiye’nin ilk fiberglas bot, kurtarma botu ve filika üretimini yapan firma. Burada tekrar filika ve kurtarma botu üretmeye başladık. Bu bir milli üretim” dedi.

GEPA’nın halen dahi alanında Türkiye’nin en büyük üretici firması olduğunu belirten Onur, “Türkiye’de inşaa edilen çok sayıda gemiye hizmet veren bir firma. Şu an, dünyanın dört bir yanında 400’e yakın gemide GEPA ürünleri kullanılıyor” diye konuştu.

Yurtdışında ilk hedef Rusya

GEPA’nın yurtdışı servis ağı ile beraber, klas ve tip onay belgeleri olan; çok bilinen ve köklü bir firma olduğunu dile getiren Onur, “Son zamanlarda üretime ara verilmişti. Devralınca yeni yönetim, eski tecrübeli ekip ile beraber üretime tekrar başladık. İlk olarak yurtiçindeki yeni gemi inşaalara ve askeri projelere yoğunlaştık. Eş zamanlı olarak Rusya pazarında da yine yeni inşaalarda boy göstereceğiz. Kalitemiz bir yana, Ruslar Türk ürünlerini seviyorlar” dedi.

ONURSAN servisini verecek

Fuarlarda ONURSAN’ın yanına mutlaka GEPA’yı eklediklerini dile getiren Onur, zaman zaman GEPA’yı ön plana çıkaracak bir yöntem izleyeceklerini söyledi.

ONURSAN’ın GEPA ürünlerinin servis hizmetini vereceğini dile getiren Onur, “Filika bizim çok önem verdiğimiz bir alan. 20 personelimiz sadece filika ile ilgileniyor. 30’a yakın firmanın Türkiye servis temsilcisiyiz. Filikalar, IMO tarafından kuralları sürekli güncellenen, hareket halinde bir sektör. O açıdan uzak olduğumuz bir sektör değildi” diye konuştu.


Bunları da beğenebilirsin