Denizcinin anasayfası

Optimarin : “Balast suyunu UV ile temizliyoruz”

Balast suyu arıtma sistemleri üreten Optimarin, KOSDER Akademi online panelin konuğu oldu.

KOSDER Akademi’nin düzenlediği online panel serisinin bu seferki konuğu, gemilerde 27 yıldır balast suyu arıtmak için sistemler üreten Optimarin’in Satış ve Pazarlama Uzmanı Ufuk Işıksal oldu. Işıksal, Koster Armatörlerine kullandıkları sistemi ve avantajlarını anlattı.

Koster Armatörleri ve İşletmecileri Derneği (KOSDER) Yönetim Kurulu Üyesi Baş Müh. Teoman Mustafa Akyol’un sorularını yanıtlayan Ufuk Işıksal, sunumunun ardından soru cevapla devam eden sohbette özetle şunları söyledi:

Basit ve güvenilir sistem

Delmar Safety

“Lojistik eğitimi aldıktan sonra İTÜ’de Deniz Ulaştırma Yönetimi yüksek lisansı yaptım. Sekiz yıldır sektörün içindeyim, bunun 4.5 yılını İlkfer Grup çatısı altında geçirdim. Bizim mottomuz basit ve güvenilir bir sistem. Optimarin 27 yıllık bir tecrübeye sahip. 1994 yılında da Norveç’te kurulmuş. Deniz ekolojisinin kirli sudan etkilenmemesini istemişler. Ana merkezimiz Norveç’te, 7 farklı ülkede de Optimarin’in merkezi mevcut. Şu ana kadar da bin 300’den fazla sistem operasyonlarda sıkıntısız bir şekilde çalışıyor. İngiliz kraliyet donanması, Norveç donanması, İtalya donanması, büyük donanmalar Optimarin kullanıyor. Büyük konteyner armatörleri Optimarin kullanıyor.

Gemideki mühendis de kullanabilir

Amacımız basit, gemideki mühendisler tarafından kolay anlaşılır ve kullanılabilir bir sistem yaratmak istedik. 2017’de sisteme 5 yıl garanti firma veren ilk firma olarak markete yeniden çıktık. Buna yedek parça ve bakımı da dahil ettik. Uzaktan bağlantı ile gemideki sorunları uzaktan çözebiliyoruz. Gemide internet varsa balats operasyonlarını 7/24 takip edebiliyoruz. Sıkıntı varsa, gemi işletmecisiyle iletişime geçerek bilgi veriyoruz, uzaktan sisteme bağlanıp sıkıntıyı çözmeye çalışıyoruz. Gemi makine mühendisleri tarafından gemide kalibrasyon da mümkün. Gemide siz kalibrasyonlarınızı düzenli olarak yapabilirsiniz ve herhangi bir maliyeti yok bu işin.

Yüzde 100 nötralize

Balats operasyonunda mikroorganizmalar ve büyük parçacıklar filtre ile bertaraf ediliyor. Ultraviyole lambalar sayesinde de sistem nötralize edilerek balats tanklarına alınır. Balatsa geçen suyun yüzde 100 ıslahı sağlanarak deşarj edilir. Her bir lamba 167 metreküpe kadar ıslah sağlar. Her bir reaktörde tek bir lamba vardır. Ampul kestiğinde çalışmaya devam edebilen bir sistemimiz var ama ampulü değiştirmeniz toplamda 20 dakika.

1000 saat garanti

Biz ortalama bin saat ömür veriyoruz ya da iki buçuk yıl ömür veriyoruz ultraviyole lambamıza. Bu bin saatte şu ana kadar ki gittiğim ziyaretlerde yüzde 90 armatöre bin saat iki buçuk sene içerisinde yetiyor zaten. İki buçuk sene sonra bizim periyodik bakımlarımız var.


DM Group
Bunları da beğenebilirsin