Denizcinin anasayfası

Ørsted ve ATP’den, enerji adası için güç birliği

Ørsted,  Kuzey Denizi enerji adası için yapılacak ihalede teklif vermek için kurumsal yatırımcı ATP ile işbirliği yaptı.

Danimarkalı yeşil enerji devi Ørsted, Danimarka’nın Kuzey Denizi enerji adası için yapılacak ihalede teklif vermek için Danimarka’nın en büyük kurumsal yatırımcısı ATP ile işbirliği yaptı.

3 milyon Avrupalı hanenin elektrik ihtiyacını karşılamaya yetecek kadar yeşil enerji üretecek ve depolayacak olan yapay ada, ülkenin iddialı iklim hedeflerinin bir parçası olarak Şubat ayında Danimarkalı milletvekilleri tarafından onaylandı.

Ørsted yaptığı açıklamada, Kuzey Denizi enerji adasının Danimarka açık deniz rüzgar kaynaklarından yararlanmada bir mihenk taşı olacağını, bu da Danimarka ve Avrupa’nın yeşil geçişlerine önemli katkılar sağlayıp Danimarka’da binlerce iş yaratabileceğini açıkladı.

Delmar Safety

Ortaklık, Ørsted’in açık deniz rüzgar endüstrisindeki yüklenicilerle yakın işbirliği içinde açık deniz rüzgar projeleri geliştirmedeki geçmiş performansına dayanacak.

Ørsted CEO’su Mads Nipper, iki şirketin ortaklığı ile ilgili olarak “Kuzey Denizi enerji adası, Danimarka Kuzey Denizi’ndeki açık deniz rüzgârının artmaya devam etmesi için kesinlikle anahtar olacak. Danimarka Kuzey Denizi enerji adasına teklif vermek için ATP ile ortaklık kurarak, Ørsted’in dünya lideri açık deniz rüzgar uzmanlığını ATP’nin Avrupa’nın en büyük kurumsal yatırımcılarından biri olarak benzersiz geçmişiyle birleştiriyoruz. ” açıklamasını yaptı.

Danimarka emeklilik fonu ATP CEO’su Bo Foged ise “Kuzey Denizi enerji adası ATP için çok ilginç bir yatırım, çünkü iyi ve istikrarlı emekli maaşlarına katkıda bulunabilir ve Danimarka’nın endüstriyel güç pozisyonlarını geliştirirken aynı zamanda yeşil enerjiye geçiş için belirleyici bir kaldıraç olabilir. Yatırım, elbette, risksiz değil. Ancak Ørsted ve ATP, bu görevi yerine getirmek için doğru tamamlayıcı yeteneklere sahip güçlü bir ortaklık oluşturdu ” dedi.

18 futbol sahası büyüklüğünde olan adanın ilk aşaması, yüzlerce açık deniz rüzgar türbinine bağlanacak ve evlere güç ve nakliye, havacılık, endüstri ve ağır taşımacılık için yeşil hidrojen sağlayacak.Yaklaşık 34 milyar dolara mal olacak enerji adası, Danimarka’nın batı kıyısının 80 km uzağında yer alacak. Çevresindeki rüzgar türbinlerinin başlangıç kapasitesi 3 gigawatt olacak ve 2033 yılında faaliyete geçmesi bekleniyor.

Ørsted, dünya çapında 25’ten fazla açık deniz rüzgar çiftliği ve 17 açık deniz iletim sistemi inşa etti. Avrupa’nın en büyük emeklilik fonları arasında olan ATP’nin toplam 155 milyar dolar tutarında fonu olan 5,3 milyondan fazla üyesi var.


Bunları da beğenebilirsin