Denizcinin anasayfası

Panama, kovid-19 aşılamasına başlıyor

Panama tüm milletlerden denizcilerin kovid-19 salgınına karşı aşılanmasına başlıyor.

Sağlık Bakanlığı (MINSA) Panama Denizcilik Otoritesi (AMP) ile birlikte Panama Gemi Kayıtlarına ait gemilerde olan ve bunun ile birlikte limanlarımıza ulaşan diğer ülke bayraklı kayıtlı gemilerdeki denizcilerin milliyetten bağımsız aşılanmasına başlayacaktır.

Bu aşılama işlemi için Astrazeneca ilaç firmasından temin edilmiş, Atlantik ve Pasifik okyanuslarındaki limanlarda uygulanacak olan 300,000 doz aşı hazır bulunmaktadır. Buna ek olarak, denizcilik acentaları ile iletişime geçilerek limanlara yanaşacak gemiler ile ilgili bilgi edinilip aşı olmak isteyen denizcilerin sayısına karar verilecektir.

Panama Denizcilik Otoritesi (AMP) Başsözcüsü Elvia Bustavino “Panama küresel salgın hastalığın ortasında tedarik zincirinin sürdürülmesini, sağladıkları hizmet ile devam ettiren en önemli işçilerden olan denizcileri onların cesur katkılarını tanıyarak desteklemeye devam edecektir.”

Elvia Bustavino

Ulusal hükümet, Panama Denizcilik Otoritesi vesilesi ile salgının ilk anlarından itibaren denizcileri desteklemekte olup, gerçekleştirilen pek çok çalışmadan bazıları şunlardır:

“Zaandaam” ve “Rotterdam” mürettebatına ve yolcularına yardım sağlamak.

12 Mayıs 2020 tarihinden itibaren kendi bayrağı bulunan gemide çalışan tüm gemicileri anahtar işçi “Key Workers” ilan etmeye ek olarak Uluslararası Denizcilik Örgütü (IMO) tarafından N°4204/Add. 14 Genelge Mektubunda yer alan tavsiyeleri uygularken talimatları takip etmek.

Mürettebat değişim sorununu hafifletmek adına, hava veya deniz yoluyla yetki alanımızdaki sularımıza ve limanlarımıza varan, farklı gemilerden, Panamalı denizciler de olmak üzere farklı milletlerden 18 bini aşkın – ülkeye dönüş, karaya çıkış gibi – mürettebat değişim işlemini başarmak.

Güvenli mürettebat değişimini sağlayan 7 farklı yöntem ile mürettebattın ülkeye dönüş, karaya çıkış, gemiye biniş şekillerinin diyagramını yaratmak.

Denizcilerin kayıtlarından doğan ülkeye dönüş, şikayet ve ücret ödemeleri konularını yönetmek.

2020 Aralık ayı sonundan günümüze kadar, denizcilerin sertifika ve lisansları bitmeden çalışmaya devam edebilmeleri için 255 bin elektronik sertifika üretmek.

Bunları da beğenebilirsin