Denizcinin anasayfası

PAŞABAHÇE Artemis heykeliyle mavi sularda

Denizkartali.com’un haberine göre, İstanbul’un tarihi gemilerinden olan Paşabahçe, 10 yıl hizmet vermediği için parçalanmaya başladı. Bu nedenle vapurun kurtarılması ve yenilenmesi için adım atıldı. Şehir Hatları İşletmesi’nin geri aldığı Paşabahçe 1 yıl sürecek yenilenme çalışmalarının ilk aşaması için Haliç Tersanesi’nde kuru havuza alındı. Üst güvertesinde küçük ağaçların çıktığı tahta döşemelerden çimlerin yeşerdiği geminin çelik gövdesinin ise midyelerle dolduğu görüldü.

Prens Adaları’ndan Yalova’ya ekspres sefer yapacak kadar güçlü makine dairesine sahip Paşabahçe, tasarımı ve süratinin yanında sunduğu konforla İstanbul halkının gözde deniz ulaşım aracıydı. İtalya’da savaş gemisi olarak yapıldığı için üst güvertesindeki 8 metre yüksekliğindeki gözetleme direği, Paşabahçe’yi diğer vapurlardan ayırıyordu. 58 yıl İstanbul halkının hatıralarına ev sahipliği yapan Paşabahçe 2010 yılında hizmet dışına ayrılırken yolcu taşımacılığı dışındaki amaçlarla kullanılmıştı. 10 yıl boyunca denizde bekleyen tarihi vapuru İstanbulluların isteğiyle tekrar ulaşım filosuna kazandırmak isteyen İstanbul Şehir Hatları İşletmesi, Beykoz Belediyesi ile protokol yaparak geri almıştı.

Artemis heykeli en gözde yerde bulunacak

Delmar Safety

Yenilenmesinin 1 yıl süreceği öğrenilen Paşabahçe’de çalışan denizci personelden oluşan bir danışma kurulu oluşturuldu. Haliç Tersanesi’nde kuru havuza alınan vapurun iki pervanesi ve şaftı sökülerek yenilenmenin ilk adımı atıldı. Vapurun gövdesini kaplayan metalin ölçümünün tamamlandığını belirten Haliç Tersanesi gemi mühendisi Gökmen Yorgancı, çürüme nedeniyle gövdenin büyük ölçüde değişeceğini vurguladı. Yorgancı, “10 yıl kullanılmadığı için pas ve çürükler metali kaplamış. Yüzde 70 oranında gövde sacı değişecek. Mümkün olduğu kadar orijinal parçalarını kullanmaya çalışacağız. Tekrar İstanbul’a hizmet edeceği için görünüşü değişmeyecek. Mobilyaları ve yolcu salonlarında büyük değişim olacak” dedi.

2021 Haziran’ında tekrar kuru havuza alınacak vapurun Eylül ayına kadar yeni gövdesine kavuşacağını belirten Yorgancı, Kasım sonunda Paşabahçe’nin İstanbul kıyılarını selamlayacağını ekledi. Yorgancı, “İstanbulluların alıştığı görüntüsü değişmeyecek. Salon girişindeki Artemis heykeli yerine konacak ve İstanbulluları mavi sularda seyahat ederken hatıralarına götürecek” dedi.

”En eski ama en yeni vapurumuz olacak”

İBB Şehir Hatları Genel Müdürü Sinem Dedetaş, İstanbul halkının Paşabahçe’yle duygusal bağ kurduğunu belirterek, “Kent anılarına katkısı nedeniyle Paşabahçe Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından ‘Korunmaya Değer Kent Dokusu’ ilan etmişti. İstanbul kültürünün parçası, deniz kültürünün simgesi ve vapur, pek çok İstanbullunun anılarının önemli parçası. Eskiden görev yapanları ve akademik çevreleri buluşturarak 2021 sonuna kadar Paşabahçe’yi filomuza katmak istiyoruz. Tamamlandığında yaşça en eski ama en yeni vapurumuz olacak” dedi.

 

Denizaltıya çarpan tek vapur

1960 da ise Yalova’dan Büyükada’ya gelen Paşabahçe tatbikattaki TCG Sakarya denizaltısının periskopuna çarparak bir ilke daha imza atmıştı. 1952 yılında İtalya’da üretilen vapur, 73 metre boyunda. 18 deniz mili yapabilen gemi 58 yıl çalıştıktan sonra 2010 yılında Beykoz Belediyesi’ne hibe edilmişti. Bir süre nikah salonu olan vapur sahile çekilmişti. Sualtı resifi ya da savaş gemisi hedefi planlanırken kurtarılması için yolcuları kampanyalar yürütmüştü. Söküm ihalesi iptal edilen vapur, hibe yoluyla Şehir Hatları’na devredilmişti.

Vapurda gerçekleşen tek doğum

Paşabahçe İstanbul’da bir vapurda gerçekleşen tek doğuma ev sahipliği yapmıştı. 1972 yılında Heybeliada’dan annesinin karnında bindiği vapurdan Deniz Yılmazişler Koğacıoğlu yolcu olarak inmişti.


DM Group
Bunları da beğenebilirsin