Denizcinin anasayfası

Pearl Naval’ın Kore çıkarması

Pearl Naval Ship Management’ın kurucusu ve İstanbul Gaz Enerji ve Gemi İşletmeciliği (ISGEM)’nin kurucu ortağı Müh. Gürhan Burak Alkoç son Kore ziyaretini değerlendirdi.

20 yıldır Kore ile gemi inşaatı ve gemi işletmeciliği konularında çalıştığı şirketlerde birçok projeyi yönettiğini ve halen denizcilik anlanında kardeş ülke Kore ile yeterince işbirliği yapılamadığını belirten Alkoç, Türkiye’nin ve Türk denizciliğinin uzakdoğuda tanıtılması ve iş birliklerinin yapılması konusunda Kore’nin önde geldiğini söyledi.

Uzun yıllar iş nedeniyle Kore’de yaşadığını belirten Burak Alkoç, bu ülkedeki büyük armatörlük firmalarına ülkemizdeki denizcilik fakültelerini ve zabitan potansiyelini detaylı olarak aktardığına işaret etti.

Delmar Safety


Polaris Shipping, Hyundai Glovis, Sinokor, H-Line, Hyundai Merchant Marine, STX Marine Service, Seaworld, Hanjin Shipyard, Korean Register ve çeşitli fon kuruluşlarıyla “offshore” ve “denizcilik” konulu üst düzey temaslarda bulunduğunu dile getiren Alkoç,  gemi tamiri için de Koreli armatörlere ülkemizin avantajlarını örneklerle anlattığını söyledi.

Alkoç, “Bu konular çok merak uyandırıyor, Kore’deki bu potansiyelin kullanılması gerekiyor. Ülkemizdeki ilgili kurluşların da desteğiyle hep birlikte çok güzel işlere imza atılabilir. Bu bağlamda nisan ayında İstanbulda yapılacak ExpoShipping Fuarı çok önem arzediyor. Görüştüğüm tüm firmaları bu fuara davet ettim. Ayrıca 2 yılda bir düzenlenen Kormarine için Türkiye’den daha fazla katılım sağlanması gerekiyor. Kore’deki yan sanayi noktasında da birçok temsilcilik alınabileceğini düşünüyorum, bu konuda Kore’li üreticiler bizlerle temas kurdu. Avrupa için partner arıyorlar, öncelikle tarihten gelen diyaloglarımız sebebiyle Türkiye üzerinde durduklarını gördüm. Özellikle Kore’nin Noksan bölgesinde çok ciddi bir know-how’ın sanayimize adapte edilerek karşılıklı önemli bir ivme yakalanabilir” dedi.

Hanjin Shipping’in eski CEO’su ve Kore Gemi İşletmecileri Birliği Genel Sekreteri J.T.Kim’i de ziyaret ettiğini belirten Alkoç yetkilileri Nisan ayında İstanbul’a davet ettiğini, Kore’deki konsolosluğumuzun da iki ülke arasındaki gemiinsanı, ehliyet ve denklik gibi çalışmalara destek vermeye hazır olduklarını gözlemlediğini de sözlerine ekledi.


Bunları da beğenebilirsin