Denizcinin anasayfası

Pervane temizliğinde feci ölüm

Çelik Çelikyaman
celik@DenizcilikDergisi.com

Denizcilik Dergisi’nin edindiği bilgiye göre, 20 yıllık dalgıç Ali Çilingir, dalgıç arkadaşları İbrahim Arslan ve Barış Altuğ ile beraber Starof Shipping SA adlı firmaya ait Moldova bayraklı SKYMOON 1 adlı geminin pervane bakımı için suya girdiler.

Ekipten iki dalgıç işleri bittikten sonra yüzeye çıkarken, Ali Çilingir ise temizlenmiş pervaneyi videoya çekmek için aşağıda kaldı. Bu sırada geminin pervanesi çalışmaya başlayınca hortumu dolanan Çilingir, kafasından ağır yaralanıp sağ kolu ile kaburgaları kırılınca hayatını kaybetti.

Delmar Safety

Savcılık soruşturma başlattı

Ölümü şüpheli bulan savcılık soruşturma kararı verirken, Ali Çilingir’in cenazesi otopsi için Adli Tıp Kurumu’na kaldırıldı. Sahil Güvenlik ise mürettebat ve dalgıçlarla beraber Alternatif İnşaat Sualtı Hizmetleri ve dalış motoru Kaderim 1’in sorumlularının ifadesini aldı.

Bir sene önce evlendiği belirtilen Ali Çilingir çok tecrübeli bir dalgıç olarak tanınırken, 2015’te bir tersane tarafından satın alınan 386 metre boy ve 66 metre genişliğindeki havuzun da su altı kaynağını yaptığı öğrenildi.

GELİŞMELER DENİZCİLİK DERGİSİ’NDE OLACAK


Bunları da beğenebilirsin