Denizcinin anasayfası

PNS BADR için geri sayım başladı

PN MİLGEM kapsamında Pakistan için inşa  gemiden PNMILGEM'in 3 nolu gemisi PNS BADR için geri sayım başladı.

Türk savunma sanayinin tek kalemde gerçekleştirdiği en büyük ihracat projesi olan PN MİLGEM kapsamında Pakistan için inşa  gemiden PNMILGEM’in 3 nolu gemisi PNS BADR için geri sayım başladı.

İnşası tüm hızıyla Karaçi’de devam eden PNS BADR, 25 Ekim 2020’de düzenlenen törenle Karaçi Tersanesi’nde kızağa konmuştu. Geminin son durumu hakkında yeni bir açıklama yapıldı.

ASFAT Deniz Platformları Direktörü Emre Koray Gençsoy sosyal medyadan yaptığı açıklamada PNMILGEM projesinin üçüncü gemisi olan BADR gemisinin yakında denize indirileceğini açıkladı.

Yapılan açıklamada, “Planlanan tarihte iniş için son dönemeçteyiz. PNMILGEM’in 3 nolu gemisi PNS BADR için geri sayım başladı. Tüm zorluklara rağmen vazgeçmeyen KS&EW personeline ve üretimin her aşamasında sürekli nasıl yapılamayacağını anlatanlara inat; savaşan, planlanan yolda ilerleyip, nasıl yapılabileceğini uygulamalı gösteren ekip arkadaşlarımıza teşekkürler.” ifadelerine yer verildi.

Pakistan, Milgem projesi kapsamında inşa edilen korvetlerden sipariş verdi. Pakistan’ın sipariş verdiği Milgemlerde Pakistan donanmasının isteklerine göre gemi tasarımında değişiklikler yapılarak PN Milgem projesi ortaya çıktı.

PNMILGEM’lerde 2 adet 6’şar hücreli satıhtan Havaya Güdümlü Mermi Sistemi, 2 adet 3’er lançerli satıhtan satıha Güdümlü Mermi Sistemi, 76 mm Ana Batarya Top, Torpido Fırlatma Sistemi, Yakın Hava Savunma Sistemi, 2 adet 25 mm Uzaktan Komutalı Stabilize Top Sistemi (STOP), Karinaya Monteli Sonar, Torpido Karıştırma / aldatma Sistemi (TKAS) gibi sistemlerinin kurulacağı açıklanmıştı.

ASFAT ile Pakistan Deniz Kuvvetleri arasında “PN MİLGEM Projesi” kapsamında 2020 yılı haziran ayında sözleşme imzalamış ve çalışmalarına başlanmıştı..

Milli Gemi (MİLGEM) Projesi, ASFAT ana yükleniciliğinde Pakistan Donanması için dört adet MİLGEM ADA Sınıfı Korvet üretilmesini kapsamaktadır. Korvetlerin iki adetinin üretimi İstanbul Tersanesi Komutanlığı’nda, diğer iki adetinin üretimi ise Pakistan’ın Karaçi Tersanesi’nde gerçekleştirilecek.

PN MİLGEM projesi kapsamında

PNS Babür

PNS Khaibar

PNS Badr

PNS Tarıq adlı gemiler inşa ediliyor.


Bunları da beğenebilirsin