Denizcinin anasayfası

Poliport’ta bir ilk gerçekleşti

Liman- İş Sendikası Kocaeli Şubesi, Poliport Limanı'nda örgütlenerek ilk toplu iş sözleşmesini bugün imzaladı.

Liman-İş Sendikası Kocaeli Şubesi, Dilovası’nda faaliyet gösteren Poliport Limanı’nda örgütlenerek ilk toplu iş sözleşmesini bugün imzaladı.

Liman-İş Sendikasının bu bölgede ilk defa sivil bir limanda toplu iş sözleşmesi imzalaması büyük bir başarı olarak görülüyor. 180 kişiyi ilgilendiren ve üç yıllık imzalanan toplu iş sözleşmesinde liman ve antrepoda çalışan işçilere 4 ikramiye, bayram ve çocuk parası, enflasyon artı refah payı gibi haklar elde edildi. Hatırlanacağı üzere Liman- İş Sendikası Kocaeli Şubesi, Poliport Limanında örgütlenebilmek ve toplu sözleşme yapabilmek için 3 yıldır mücadele veriyordu.

Hukuksal Mücadele

Delmar Safety

2016 yılında ilk örgütlenmesini yapan Liman-İş Sendikası çoğunluğu almış ve bakanlıkça toplu sözleşme yetkisi gelince, iş veren liman işçilerini kimya iş koluna geçirerek Liman-İş’in altını boşaltmıştı. İş verenin bu hamlesinden sonra Liman-İş Sendikası hukuksal bir mücadele başlatmıştı. Nihai olarak Yargıtayın verdiği kararla kimya iş koluna kaydırılan işçiler yeniden kendi iş kolları olan liman iş koluna geri döndü.

İlk sivil liman

Liman-İş Sendikası da bu aşamadan sonra tekrar yetkiyi alarak toplu iş sözleşmesi için iş verenle masaya oturdu. Uzun süredir devam eden toplu iş sözleşmesi görüşmeleri bugün anlaşmayla sonuçlandı. Liman-İş Sendikası bu bölgede ilk defa sivil bir limanda toplu iş sözleşmesi imzalayarak büyük bir başarı elde etti.


Bunları da beğenebilirsin