Denizcinin anasayfası

Port Akdeniz’in yeni sahibi belli oldu

Türkiye’nin ticari kargo ihracat limanı olan Antalya merkezli Port Akdeniz’in Katar merkezli QTerminals’e satışında son aşamaya gelindi. Yapılan açıklamaya göre gerekli izinlerin ardından gerçekleşecek satışın toplam bedeli 140 milyon dolar olacak. 

“Kruvaziyer odağı artacak”

Port Akdeniz’in QTerminals’e devri hali hazırda güçlü olan Türkiye ve Katar ilişkilerini daha da ileriye taşıyacağını belirten Global Yatırım Holding ve Global Ports Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Kutman, satışın ardından Global Ports Holding’in kruvaziyer odağının da artacağına işaret etti. 

Port of Adria Karadağ da satışa çıkıyor

Global Yatırım Holding ve Global Ports Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Kutman

Portföylerindeki iki ticari limandan diğeri olan Port of Adria Karadağ için de satış kararı alındığını ve görüşmelere başlandığını söyleyen Kutman, “Kruvaziyer operasyonları Covid-19 pandemisinden önemli ölçüde etkilenmeye devam etse de kruvaziyer turizmi uzun vadede önemini koruyor. Bu dönemde de dünyadaki önemli kruvaziyer limanları için önümüze çıkan fırsatları değerlendirmeye devam ediyoruz.” şeklinde konuştu.

Kutman, sözlerini şöyle tamamladı: “Önde gelen bir küresel ticari liman işletmecisi olarak QTerminals’in Port Akdeniz için ideal bir yuva olacağını ve tüm yerel paydaşların önümüzdeki yıllarda limanın QTerminals yönetiminden faydalanacağına inanıyorum.”

 


Bunları da beğenebilirsin