Denizcinin anasayfası

Putin’in yatının adı ‘Katil balina’ olarak değiştirildi

Putin'in ikinci en büyük süperyatı Graceful’un adı katil balina anlamına gelen Kosatka olarak değiştirildi.

Vladimir Putin’in ikinci en büyük süperyatı Graceful, adını değiştirdikten sonra yeniden ortaya çıktı  Yatı yeni adı Rusça’da  katil balina anlamına gelen Kosatka olarak değiştirildi.

Rusya lideri Vladimir Putin’in ikinci en büyük, 119 milyon dolar değerinde, 267 fit uzunluğundaki yatı Almanya’dan ayrılmasından yedi ay sonra 25 Eylül’de Estonya kıyılarında yeni bir isimle görüldü.  Putin’in eski adı Graceful olan yatının adı Kosatka, 25 Eylül’de Estonya kıyılarında  görüldü.

Forbes tarafından yayınlanan fotoğraflarda yatın yeni adının Rusça katil balina (Kosatka) anlamına gelen yeni bir ile değiştirildiği görülüyor.

Delmar Safety

TheYachtPhoto.com’un genel müdürü ve uzun süredir yat gözlemcisi olan Peter Seyfferth’in Forbes’a verdiği bilgilere göre Graceful’un yat endüstrisi web sitelerinde bulunan fotoğraflarını Kosatka’yla karşılaştırdılar. Yat, Baltık denizinde kuzeye, Estonya’nın Saaremaa adasının batısına gidiyordu. Fotoğrafların gösterdiğine göre yat muhtemelen St. Petersburg’a giderken silahlı bir Rus Sahil Güvenlik gemisi tarafından refakat ediliyor.

Takip edilemiyor

Graceful’ın adını ne zaman Kosatka olarak değiştirildiği veya Kaliningrad’dan ne zaman ayrıldığı bilinmiyor. Gemi takip uygulaması MarineTraffic’e göre yatın transponderi en az 30 Ağustos’tan beri kapalı durumda.

Kosotka, Almanya limanından 7 Şubat’ta yani Ukrayna savaşı başlamadan 17 gün önce ayrıldı. ABD Hazine Bakanlığı, Graceful’a ve Putin’e bağlı diğer üç yat için 2 Haziran’da yaptırım uygulanacağını açıkladı.

Kosatka’da tiyatroya ve dans pistine dönüşen bir kapalı yüzme havuzu, helikopter pisti ve 12 kişilik süitler bulunuyor. Gemide ayrıca yaklaşık 400 şişenin depolanabildiği bir şarap mahzeni ve ev sahibi için özel bir süit var.  Mart ayında yayınlanan bir BBC araştırmasına göre, yat şu anda yat şu anda Moskova merkezli JSC Argument’e ait. Ancak ABD, Putin ile birlikte JSC Argument’ın hissedarı Andrei Gasilov’u da yaptırımlar tabi tutuyor.

Putin’in olduğu düşünülen yatlar

Kosatka’nın yanı sıra Putin’in sahibi olduğu düşünülen beş yat daha var. Bunlardan biri 507 milyar dolar değerindeki Şehrazat (Scheherazade). Yat aslında resmi olarak milyoner Eduard Khudainatov’a ait ancak Putin adına tutulduğuna inanılıyor. 22 milyon dolarlık Olympia, 18 milyon dolarlık Chayka, 17 milyon dolarlık Shellest ve 105 fitlik Nega’nın da Putin’in olduğuna inanılıyor.

Yat filosu 680 milyon dolar değerinde

Olympia ve Kosatka, 2 Haziran’da ABD Hazinesi tarafından Başkan Vladimir Putin’in olan yaptırım uygulanacak mülkler olarak onaylanırken Shellest ve Nega, Putin ile bağlantılı iki yat olarak belirtildi. VesselsValue’ye göre Putin’in yat filosu toplamda en az 680 milyon dolar değerinde.


Bunları da beğenebilirsin