Denizcinin anasayfası

Reis sınıfı section 50 teslim edildi

Reis sınıfı denizaltılar için üretilen 2 adet "Section 50", deniz yoluyla Gölcük Tersane Komutanlığına teslim edildi. 

STM  Mühendisliği ve GÜRDESAN iş birliğinde üretilen 2 adet Section-50 teslimatı yapıldı.
2 adet Section 50, Reis sınıfı Aydın Reis ve Seydi Ali Reis denizaltılarına entegre edilecek.

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayi Başkanı İsmail Demir, denizaltı torpido kovanlarının yer aldığı baş kısmın Section 50″nin yeni teslimatlarının Gölcük Tersane Komutanlığına yapıldığını söyledi.
Demir, Kritik sistemlerin yerlileştirmesine devam ediyoruz. 2 adet Section 50, Aydın Reis ve Seydi Ali Reis denizaltılarımıza entegre edilecek.” bilgisini verdi.

Türkiye’de ilk kez üretildi

SSB (Savunma Sanayii Başkanlığı)  tarafından Deniz Kuvvetleri Komutanlığı için başlatılan “Yeni Tip Denizaltı” Projesi’nde önemli bir teslimat daha tamamlandı. Sayılı ülkenin üretimini yapabildiği denizaltı torpido kovanlarının (ana silahların) yer aldığı baş kısım “Section 50″nin yeni teslimatları devam ediyor.

İlk kez Türkiye’de, yerli ve milli imkanlarla, STM mühendisliği ve koordinasyonunda, Yalova’daki Gürdesan Gemi Makinaları Sanayii Ticaret A.Ş.’nde üretilen “Section50″nin ikinci ve üçüncü teslimatı başarıyla gerçekleştirildi.
STM ve Gürdesan işbirliği ile, TCG Murat Reis’e entegre edilecek ilk Section 50 teslimatını ise Eylül 2021’de gerçekleştirmişti.

Reis sınıfı denizaltıların en kritik bölümü

Türk Donanmasının en modern denizaltı platformu olacak Reis sınıfı denizaltıların en kritik bölümü olan Section 50, denizaltı ana silahlarını ve güdümlü mermilerin atılmasını sağlayan sistemleri içinde barındırıyor.

Üretilen Section 50 sayesinde Reis sınıfı denizaltılar, 8 adet 533 milimetrelik torpido kovanı ile silahlandırılıyor. Proje kapsamında 6 adet Reis sınıfı denizaltının teslim edilmesi planlanıyor.

İlk iki denizaltının, torpido kovanlarının yer aldığı bölüm, projenin ana yüklenicisi Alman ThyssenKrupp Marine Systems tarafından üretildi. 3, 4, 5 ve 6. denizaltılarda yer alacak Section 50 bölümü ise Türkiye’de STM ana alt yükleniciliğinde, Gürdesan ‘da üretiliyor.

Yeni tip denizaltı projesi

SSB tarafından Deniz Kuvvetleri Komutanlığının ihtiyacı kapsamında Denizaltı Harekat Konsepti kriterlerini karşılamak üzere başlatılan proje kapsamında, 6 adet Reis sınıfı denizaltının Gölcük Tersanesi Komutanlığında  inşa edilmesi amaçlanıyor.

Yeni tip denizaltı projesi kapsamında, havadan bağımsız tahrik sistemi ile birçok tipte torpido, füze atabilme ve mayın dökebilme özelliğine sahip, su altı, su üstü ve kara hedeflerine karşı silahlarla donatılmış 6 denizaltının hizmete alınması planlanıyor.
Havadan Bağımsız Tahrik Sistemi ile donatılan Reis sınıfı denizaltılar, bu sayede satha çıkmaksızın haftalarca sualtında harekat yapabilme imkanına sahip olacak. Düşük sesli seyir yeteneğine sahip olan denizaltılar, gizlilik içinde uzun süre harekat  edebilecek. Denizaltılar 68 metre uzunluğa, 2 bin tonun üzerinde ağırlığa ve 40 personel kapasitesine sahip olacak.

Ayrıca Türk Deniz Kuvvetleri Komutanlığında görev alacak Reis sınıfı denizaltıların isimleri şöyle: TCG Piri Reis, TCG Hızır Reis, TCG Murat Reis, TCG Aydın Reis, TCG Seydi Ali Reis ve TCG Selman Reis.


Bunları da beğenebilirsin