Denizcinin anasayfası

‘’Rusya Ukrayna’ya denizden abluka uyguluyor’’ iddiası

Rusya’nın Ukrayna'ya yönelik denizden de bir abluka uygulamaya başladığı öne sürüldü.

Rusya’nın Ukrayna sınırına yönelik sevkiyatlarına paralel olarak denizden de Ukrayna’ya yönelik bir abluka uygulamaya başladığı belirtiliyor.

Karadeniz Stratejik Araştırmalar Enstitüsü proje yöneticilerinden Andriy Klimenko, Rusya’nın hamlelerinin, Ukrayna’ya denizden abluka uygulamaya hazırlandığı düşüncesine yol açtığını kaydetti.

Klimenko, paniğe yol açmak istemediklerini, fakat Rusya’nın son hamleleriyle bölgede Ukrayna’nın denize çıkışını kapatmayı amaçladığının görüldüğünü dile getirdi.

Delmar Safety

Son olarak Rusya, Baltık Denizi’nde bulunan 6 çıkarma gemisini Karadeniz’e göndermişti.

Rusya NOTAM ilan etti

Bu kapsamda Rusya, 13-19 Şubat tarihleri arasında Karadeniz’in kuzeyinde Ukrayna açıklarındaki birçok noktada tatbikat gerçekleştireceğini ifade ederek NOTAM ilan etti.

Rusya’nın NOTAM ilan ettiği bölgeler, Ukrayna’ya yönelik abluka iddialarını güçlendirdi.

‘’Rusya Azak Denizi ve Kerç Boğazı’nı kapattı’’

Öte yandan Ukrayna Dışişleri Bakanlığı, Rusya’nın askeri tatbikat gerekçesiyle Azak Denizi ve Kerç Boğazı’nı kapattığını öne sürerek tepki gösterdi.

Ukrayna Dışişleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, Rusya’nın Karadeniz’de düzenlediği askeri tatbikata ilişkin eleştirilere yer verildi.

Açıklamada, “Askeri tatbikat kisvesi altında Azak Denizi ve Kerç Boğazı’nı kapatan Rusya’ya güçlü bir tepki göstermekteyiz. Rusya’nın Ukrayna’ya karşı yürüttüğü hibrit savaşın bir parçası olan bu tür saldırgan eylemler kabul edilemez.” denildi.

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov ise konuya ilişkin yaptığı açıklamada, Rus donanmasına ait gemilerin Karadeniz’de gerçekleştirdiği askeri manevraların uluslararası hukuka uygun olduğunu ve ticaret yollarının etkilenmediğini savundu.

Rusya Savunma Bakanlığından dün yapılan açıklamada, Rus donanmasına ait çok sayıda geminin Karadeniz’e girdiği duyurulmuştu.

Rusya Savunma Bakanlığı, 20 Ocak’ta yaptığı açıklamada, ocak ve şubat aylarında “sorumlu” olduğu tüm bölgelerde seri askeri tatbikatlar gerçekleştireceğini bildirmişti.

Söz konusu tatbikatlara, 140 geminin yanı sıra 60 hava aracı ve 10 bin askerin katılacağı duyurulmuştu.


Bunları da beğenebilirsin