Denizcinin anasayfası

Rusya, Uluslararası Gaz Birliği’nden çıkarıldı

Uluslararası Gaz Birliği (IGU), Rus şirketleri Gazprom ve Novatek’in örgütteki tüm faaliyetlerine katılımı askıya aldı.

Ukrayna ile  Rusya savaşının ardından  Rusya uluslararası örgütlerinden dışlanmaya devam ediyor. Uluslararası Gaz Birliği (IGU), Rus şirketlerinin üyeliğini askıya alındığını duyurdu.

Uluslararası Gaz Birliği (IGU), Rus şirketleri Gazprom ve Novatek’in örgütteki tüm faaliyetlerine katılımı askıya aldı. Bu karar bağlamında bu sene Uluslararası Gaz Kongresine (IGC) ev sahipliği yapacak olan Kore Gaz Birliği yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

“İlgili karar nedeniyle Kore Gaz Birliği, konuşmacı, heyet, fuara katılım veya sponsor olarak dahil olmak üzere Rus kuruluşlarının IGC-2022’ye katılımını sağlayamayacak.”

Delmar Safety

Gazprom ve Novatek şirketleri kongreye katılma hazırlıkları başlamıştı. İki şirkette fuarda stant açmayı planlıyordu. Şirket yöneticileri Aleksey Miller ve Leonid Mihelson’un isimleri Güney Kore’de düzenlenecek olan kongrede konuşmacı listesinde yer alıyordu.

Uluslararası Gaz Birliği (IGU) 1931’de kuruldu. Kuruluşunun 160’tan fazla üyesi, küresel gaz pazarının yüzde 95’inden fazlasını temsil eden gaz endüstrisinin dernek ve şirketlerinden oluşuyor.

G7 ülkelerinden petrol ambargosu

Öte yandan tüm G7 ülkelerinin Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin üzerindeki baskıyı artırmaya kararlı olduğunu ve bu doğrultuda, “Rus petrolünün ithalatını aşamalı olarak durdurma veya yasaklama taahhütü” verdiklerini belirtti. Beyaz Saray, ABD Başkanı Joe Biden ve Almanya, Fransa, İtalya, İngiltere, Kanada ve Japonya liderlerinin Ukrayna’nın savaş alanındaki ve müzakere masasındaki konumunu güçlendirmek için Ukrayna Devlet Başkanı Zelensky ile görüştüklerini belirterek, “Bugün tüm G7 ülkeleri, Rus petrolünün ithalatını aşamalı olarak durdurmayı veya yasaklamayı taahhüt etti. Bu, Putin’in ekonomisinin ana damarına sert bir darbe olacak ve savaşını finanse etmek için ihtiyaç duyduğu geliri elinden alacak. G7 ayrıca, istikrarlı küresel enerji kaynakları sağlamak için birlikte çalışmayı taahhüt ederken, fosil yakıtlara bağımlılığı azaltma çabalarını da hızlandırıyor” açıklamasında bulundu.


Bunları da beğenebilirsin