Denizcinin anasayfası

Sadun Boro’nun vefatının 7.yılı

Teknesiyle dünya turu yapan ilk Türk denizci Sadun Boro, 7 yıl önce bugün aramızdan ayrıldı.

Teknesiyle dünya turu yapan ilk Türk denizci, doğa ve deniz sevdalısı,  gezgin, yazar, mühendis Sadun Boro aramızdan ayrılalı tam 7 yıl oldu.

Sadun Boro;

1928 yılında İstanbul’da doğdu. Çocukluk ve gençlik yılları Caddebostan ve Marmara kıyılarında geçti. Denizcilik hayatına önce sandalla başladı; liseye geçtiği yıllarda ilk yelkenli teknesine sahip oldu.

Delmar Safety

1952’de Ling adlı 11 metrelik Kısmet adlı yelkenliyle İngiltere’den Karayip Adaları’na kadar uzanan ilk okyanus aşırı seyahatini bir İngiliz ile birlikte gerçekleştirdi. Sadun Bora, Alman eşi Oda Boro ile beraber 1965’te dünya seyahatine çıktı. Onlara Kanarya Adaları’nda aldıkları ünlü kedileri Miço eşlik etti. Bu anılar, daha sonra Pupa Yelken başlıklı bir kitapta toplandı.

Boro ailesi 1977 ile 1979 arasında, o zaman sekiz yaşında olan kızları Deniz ile beraber, Karayip Adaları’nı ve Amerika’nın doğu sahillerini gezdi.

1980’den beri Bodrum’da yaşayan Sadun Boro, Gökova, Göcek gibi Ege koylarının muhafaza edilmesi için çaba harcadı. Okluk Koyu’nun ortasına bir denizkızı heykelinin konulmasını sağladı.Gazete ve dergilere deniz ve doğa sevgisini aşılayan yazılar yazdı.

Sadun Boro’nun 46 yıl boyunca bindiği ve yaklaşık 150 bin deniz mil yaptığı Kısmet adlı teknesi,  Rahmi Koç Müzesi’nde sergilenmektedir.

Sadun Boro ile Eralp Akkoyunlu 2001 yılında Yosun adlı tekneleriyle yeniden denizlere açıldı ve Büyük Okyanus turu gerçekleştirdi.


Bunları da beğenebilirsin