Denizcinin anasayfası

Şahika Ercümen Antarktika’da dalacak

Dünya rekortmeni Milli Sporcu Şahika Ercümen, bu yıl ocak ayı sonunda başlayacak 3. Ulusal Antarktika Bilim Seferi’ne katılacak ve Antarktika’da buzla kaplı suda dalış yapacak.

Şahika Ercümen, “Bu Türkiye’den bir kadının yapacağı ilk dalış olacak. Davet edildiğim için, ülkemiz adına dalacağım için gururluyum” dedi.Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın koordine ettiği Antarktika araştırmalarını İstanbul Teknik Üniversitesi Kutup Araştırmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi yürütüyor. Antarktika seferlerinin sonucunda, Türkiye bölgede gözlemci statüsünden danışman statüsüne yükselecek ve kalıcı araştırma üssü kurabilecek.

Ekibe bu kez milli sporcu Şahika Ercümen de dahil oldu.
Şahika Ercümen bilim insanlarıyla birlikte araştırma gemisine binecek ve 30 günde kutbu geçecek. Şahika Ercümen Antarktika’da Türkiye adına dalış yapacak ve sudaki yaşamı konu alan bir belgesel çekecek.

Dünyanın en sıra dışı dalışını yapacağım

Çok heyecanlı olduğunu belirten Şahika Ercümen şunları söyledi: “Bu Türkiye’den bir kadının yapacağı ilk dalış olacak. Dünyanın en sıra dışı dalışını ülkemiz adına yapıyor olmak, Antarktika’da ülkemizi temsil etmek ayrı bir mutluluk. Buraya davet edildiğim için en az dünya dalış rekorunu kazanmış kadar gururluyum.”


Bunları da beğenebilirsin