Denizcinin anasayfası

Sahil Güvenlik Komutanlığı’na 150 uzman erbaş alınacak!

Sahil Güvenlik Komutanlığı 150 uzman erbaş alımı başvuruları açıldı. Topçu ve motorcu branşlarına yapılacak alımlara yoğun ilgi gösterildi.

Sahil Güvenlik Komutanlığı’na 150 uzman erbaş alımı yapılacağı duyuruldu. Basın İlan Kurumu tarafından yapılan duyuruya göre; 10-20 Ekim tarihlerinde alınacak başvuruların ardından 150 kişi göreve başlayacak. En az lise mezunu olma şartı aranırken KPSS puanı istenmeyecek. İşte; Sahil Güvenlik uzman erbaş alımı başvuru şartları!
Basın İlan Kurumu ilan portalı ilan.gov.tr sisteminden açıklanan ilana göre başvurular E-Devlet kapısı üzerinden yapılacak. Adaylarda en az lise mezunu olma şartı aranacak. Alım yapılacak 150 uzman erbaş kadrosunun 40’ı şoför, 45 yüzer motorcu ve 65 yüzer topçu olacak.

Başvuru şartları

Kurumun açıkladığı genel şartlar şu şekilde oldu:
1. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı ve erkek olmak.
2. En az lise mezunu olmak.
3. 2022 yılının Ocak ayının ilk günü itibariyle 27 yaşını bitirmemiş olmak (01 Ocak 1995 ve daha sonra doğmuş olanlar başvurabilir).
4. Sözleşmeli erbaş ve erlerden; başvuru tarihleri içerisinde en az üç (3) yıl görev yapmış ve müteakip sözleşme süreleri içinde olanlar için 2022 yılının Ocak ayının ilk günü itibariyle 29 yaşını bitirmemiş olmak (01 Ocak 1993 ve daha sonra doğmuş olanlar başvurabilir).
5. Askerlik görevini yapmış veya yapıyor olmak.
6. Askerlik hizmetini yapmış olan adaylar için, terhisi üzerinden 5 (beş) yıldan fazla süre geçmemiş olmak (10 Ekim 2017 tarihi ve sonrasında terhis olanlar).
7. Askerlik hizmetini sürdürenler için kılavuzda da yer alan uygun nitelik belgesi almak.
8. Yapılacak yazılı sınav, ön sağlık muayenesi, fiziki yeterlilik ve değerlendirme testleri (yüzme dâhil), uygulamalı sınavlar ile mülâkat sınavında başarılı olmak ve Sahil Güvenlik Komutanlığınca belirlenen kontenjana girmek.
9. Sahil Güvenlik Komutanlığı tarafından sevk edilecek hastanelerden “Uzman Erbaş Olur” (Komando sağlık yeteneklerini karşılayan) kararlı sağlık raporu almak.
10. Yaptırılacak güvenlik soruşturması olumlu sonuçlanmak.
11. Askerî öğrencilik ile ilişiği kesilmemiş olmak, Türk Silahlı Kuvvetleri, Jandarma Genel Komutanlığı ve Sahil Güvenlik Komutanlığında daha önce subay (yedek subay dâhil), astsubay (yedek astsubay dâhil), uzman jandarma ve uzman erbaş olarak istihdam edilmemiş olmak.

Başvuruda dikkat edilmesi gerekenler

Adayların internet üzerinden yaptıkları başvuruda aşağıdaki belgeleri sisteme yüklemeleri gerekmektedir:
Askerlik görevini tamamlayanlar, üzerinde terhis tarihi ve sınıf/branş/ihtisasının açık ismi yazılı terhis belgesini, (e-devlet üzerinden alınan askerlik durum belgesinde adayın sınıfı/branşı/ihtisası yer almadığından, askerlik sınıf/branş/ihtisasına göre adayın uygunluğu tespit edilememekte ve bu adayların başvurusu değerlendirilememektedir.)
Askerlik görevini yapmakta olanlar veya sözleşmeli erler bağlı olduğu birliğinden alacağı görev yeri yazısını (sınıf/branş/ihtisasının açık ismini belirtir şekilde) (sözleşmeli erler için örnek yazı, askerlik görevini yapmakta olanlar için örnek yazı
Başvuru için talep edilen ilave belge/sertifikasını, okunaklı bir şekilde taratarak/fotoğrafını çekerek sisteme yükleyeceklerdir.


Bunları da beğenebilirsin