Denizcinin anasayfası

Sahilde tıbbı atık tehlikesi

Zonguldak'ın Kozlu ilçesinde sahildeki kullanılmış tıbbi atıklar insan sağlığını tehlikeye sokuyor.

Zonguldak’ın Kozlu ilçesinde, yaz aylarında insanların denize girdiği 1 kilometrelik sahildeki kullanılmış şırınga, iğne, kan tüpleri, serum şişeleri, ilaç şişeleri gibi tıbbi atıklar insan sağlığını tehlikeye sokuyor. CHP Zonguldak Milletvekili Deniz Yavuzyılmaz, sahildeki tıbbi atık kirliliğiyle ilgili Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’un yanıtlaması talebiyle TBMM’ye soru önergesi verdi.

Kent merkezine yaklaşık 6 kilometre uzaklıkta olması nedeniyle yaz aylarında ailelerin denize girerek serinlediği, yürüyüş ve piknik alanlarıyla halkın yoğun olarak kullandığı Kozlu Sahili’ndeki kirlilik halkın tepkisini çekti. Evsel atıkların yanında tıbbi atıklarında bulunduğu sahildeki kirlilik sağlığı tehdit etmeye başladı. Sahildeki şırınga, iğne, kan tüpleri, serum ve ilaç şişeleri ve diğer tıbbi atıklar havadan da görüntülendi. CHP Zonguldak Milletvekili Deniz Yavuzyılmaz, sahildeki tıbbi atık kirliliğiyle ilgili Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’un yanıtlaması talebiyle TBMM’ye soru önergesi verdi. Milletvekili Yavuzyılmaz, tıbbi atıkların toplanması ve imhası Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından kontrol edilip denetlenmediğini, tıbbi atık tehlikesi ile ilgili ihbar alınıp alınmadığı, alınmışsa ihbar ile ilgili bir saha veya laboratuvar çalışması yapılıp yapılmadığını ve konuyla ilgili bir soruşturma açılıp açılmadığını bakan Kurum’a sordu.

‘SAHİL BİRAN ÖNCE TEMİZLENMELİ’

Milletvekili Yavuzyılmaz, halkın piknik yaptığı, balık tuttuğu, denize girdiği, çocukların uçurtma uçurduğu evcil ve sokak hayvanların dolaştığı kumsal hattı boyunca yerlerde her biri kullanılmış, yüzlerce şırınga, iğne, kan torbası, serum kordonları, ilaç ve serum şişeleri, kesici ve delici tıbbi aletler olduğunu söyledi.

Sahilin biran önce detaylı olarak profesyonel ekiplerce temizlenmesi gerektiğini ifade eden Yavuzyılmaz,’Sahil boyunca yerlerde tıbbi atıklar var. Büyük ihtimalle şehir çöplüğünden dalgaların aldığı ve tekrar sahile bıraktığı kirlilik var. Son derece tehlikeli şırıngalar ve iğneler var. Hangi hastalığın hangi mikrobun olduğu bilinmeyen şırıngalar, bu sahil boyunca maalesef sahile yayılmış durumda. İlaç artıklar ve serumlarda var. Sahilde gezen insanlara, çocuklara hayvanlara hepsine bulaşma ihtimali bulunuyor. Gerekli yetkilileri uyaracağız. Bu gençlerin kendi başına kontrolsüz toplayabileceği bir kirlilik değil çünkü çok tehlikeli bir kimyasal atık temizleme tarzında bütün sahilin dezenfekte edilmesi gerekiyor. Burada insanlar denize girecek gezintiye çıkacak. Maalesef burasının biran önce acil olarak temizlenmesi gerekiyor.” dedi.


Bunları da beğenebilirsin