Denizcinin anasayfası

Sanmar üretimi römorkör yeni ismine kavuştu

Sanmar’ın dünyanın önde gelen römorkör işletmecisi Svitzer’e inşa ettiği 21. römorköre isim verme töreni gerçekleştirildi.

Thames Nehri üzerinde gerçekleşen törende ATD tipi römorköre ‘Svitzer Meridian’ ismi verildi.

Sanmar Tersaneleri’nin dünyanın önde gelen römorkör işletmecisi Svitzer’e ürettiği 21. teknesinin 0° derece meridyeninin de bulunduğu Londra Greenwich’te isim töreni gerçekleştirildi.

Thames Nehri üzerinde gerçekleşen seremonide geminin üreticisi olan Sanmar Tersaneleri’nden temsilcilerin katılımı ile 70 ton çekme gücüne sahip ATD (Azimuth Tractor Drive) tipi tekne “Svitzer Meridian” olarak adlandırıldı.

Delmar Safety

Kasım 2018’den bu yana Londra Limanı ve Thames Nehri’nde görev yapan ilk römorkör olma özelliğini de taşıyan “Meridian” ismi ile Londra Greenwinch başlangıç boylamına ve Svitzer’in çok uzun yıllara dayanan bölgesel ilişkilerine atıfta bulunuyor.

Etkinlikte söz alan Svitzer Avrupa Genel Müdürü Kasper Friis Nilaus, “Svitzer olarak bizler yerel halk ile güçlü ilişkiler kurmanın ne kadar önemli bir konu olduğunu biliyoruz. Bu yüzdendir ki, Svitzer Meridian’ı yerel çalışanlarımız hem denizcilik olarak hem de coğrafi olarak kentin simgesi ile isimlendirdiler. Svitzer Meridian, Londra Limanı’nın ihtiyaçlarına yönelik özel olarak dizayn edildi. Meridian’ın konteyner, tanker, yük ve yolcu gemileri ve hatta LNG gemilerine en üst düzey römorkörlük hizmeti vereceğinden eminiz” dedi.

Sanmar Tersaneleri Projeler Direktörü Ali Gürün, “Bizlerin römorkörlük hizmetlerinde ve çeki operasyonlarında en üst düzey performansı sağlamak için dizaynerimiz Robert Allan Ltd’den talebimiz, baş tarafa monte edilmiş Z-Drive azimut pervaneler ile kompakt traktör tipi römorkör inşaası üzerineydi. Coğrafi gereksinimlere ve operatörün bireysel gereksinimlerine cevap verebilecek şekilde özelleştirilmiş bir seri olan Deliçay serisini ortaya çıkarabilmek adına dizaynerimiz ile çok sıkı bir çalışma yürüttük. Çalışmalarımızın neticesinde Deliçay serisi, özgünleştirmenin neredeyse zirve noktası halini alan çok özel bir seri oldu” diye konuştu.

Gürün, “Bu yeni serinin dizaynındaki en önemli kısımlardan birini özellikle pervane dairesi üzerinde bulunan mahal ile birlikte tüm yaşam mahallerindeki ses ve titreşim kirliliğinin önüne geçmek için yapılan titiz çalışma oluşturmaktadır. Bir yandan üretici olmamız, diğer yandan da filo operatörü olmamız dolayısıyla, mürettebat konforunun önemini çok iyi derecede kavramış bulunmaktayız” şeklinde konuştu.

Sanmar Tersaneleri Büyük Müşteriler ve Müşteri Hizmetleri Avrupa Direktörü Vimal Choy da bu teknenin Svitzer’e inşaa edilen 21. tekne olması ve beş adet eş teknenin de Türkiye’de inşasının devam etmekte olduğuna dikkat çekerek “Svitzer Meridian birçok yönden özel bir tekne. Traktör konsept dizaynı ve üst düzey manevra kabiliyeti ve güvenlik donanımları ile kısa mesafeli römorkörlük operasyonları için geliştirildi” sözleriyle de projenin önemine vurgu yaptı.

Sanmar Denizcilik tarafından Svitzer’e inşa edilen ikinci traktör tipi tekne olan Svitzer Meridian, isimli teknenin geçtiğimiz yıl sonunda müşterisine teslim edilmesinin hemen ardından ünlü bir İtalyan römorkör işletmecisi de filosunu güçlendirmek için bu tekneden bir adet almak üzere Sanmar Denizcilik ile sözleşme imzaladı.


Bunları da beğenebilirsin